Adanmışlık İşiniz İçin Ne Anlama Geliyor?

Bir kişinin taahhütte bulunabileceği birçok yol vardır. İş hayatında, yöneticilerinin işlerini başarıya ulaştırmak için yatırım yapmaları gereken zaman, para, enerji, duygular, yaratıcılık ve değerlerle ilgili olarak verdikleri belirli taahhütler vardır. Bir işletme sahibi olarak gerçekten tehlikede olan tek kişi siz olduğunuzda, bağlılık duygusunu işletmenize nasıl yayarsınız?

Kendini adamış ve işine bağlı çalışanlardan oluşan bir kültür oluşturmak her kuruluş için hayati önem taşır, ancak bugünün pazarında daha da önemlidir. Çalışanları işe almak ve elde tutmak hiç bu kadar zor olmamıştı. Peki, bağlılığa odaklanan bir kültür yaratmak için bir işletme sahibi olarak neler yapabilirsiniz?

Tüm çalışanlarınızın girdi ve katkı sağladığı bir ekip ortamı oluşturun. İş birliği gerektiren proje tabanlı çalışmalar ile ekip çalışmasını teşvik edin. Ekibin her üyesinin bütünün bir parçası gibi hissetmesini sağlamak için ekip liderlerini veya proje liderlerini geliştirin.

Ekip üyelerinizin onlardan ne beklediğinizi anladığından emin olun. Net ve tanımlanmış roller ile sorumluluklar belirleyin. Sonuçları ölçmek için ölçütler belirlemeyi de unutmayın. Ekibinizin, neyi ve işlerini nasıl yaptıklarına olan bağlılıklarının eşit derecede önemli olduğunu anladığından emin olun.

İşletmenizin tüm alanlarda şeffaf olduğundan emin olun ve ekibinizi mümkün olan en kısa sürede önemli kararlar hakkında bilgilendirin. Mümkün olduğunda onları karar verme sürecinin bir parçası yapmaktan çekinmeyin.

İletişimi açık, samimi ve dürüst tutun. Çalışanlarınızla zorlu konuşmalar yapın ve endişelerini doğrudan ele alın. Amacınız çatışmayı ortadan kaldırmak değildir. Sorunlar kontrolden çıkmadan önce üzerinde çalışma konusunda taahhütlerini sağlamaktır…

İşletmeniz, etik davranışlara odaklanma ve güçlü bağlılığa sahip olmalıdır. İşletmeniz için temel olarak tanımladığınız değerlerin ilkelerini güçlendirin ve ekip üyelerinin şirketin misyon ve vizyonunu ilişkilendirmesini ve anlamasını sağlayın.

Başarıyı paylaşarak ve başarısızlıklardan öğrenilenleri kabul ederek güven oluşturun. Hataları halının altına süpürmeyin, bunun yerine şirketinizi daha etkili hale getirerek süreçleri ve sistemleri iyileştirmek için bunları öğrenme ve eğitim olarak kullanın.

Çalışanlarınıza yeniliği, yaratıcı düşünmeyi ve problem çözmeyi teşvik edin. Ekip üyelerinize, becerilerini geliştirmeleri ve deneyim kazanmaları için bir ses ve fırsatlar verin. Kişisel ve profesyonel olarak büyümelerini sağlayın, böylece şirketin onları şirkette sahip oldukları rol veya pozisyonun ötesinde önemsediğini bilsinler.

Son olarak, eğlenin ve başarıyı kutlamak için zamanlar yaratın. Sadece iş şirketinizi günde 8 saat sıkıcı bir yer haline getirir. Bunun yerine ekip üyelerinize erken gelmeleri ve geç kalmaları için nedenler verin ve tüm şirketin büyümesine %100 bağlılıklarını gösterin.

Çoğu zaman bir misyon, vizyon beyanı ve temel değerler bir postere ve bazı şirket literatürüne konur ve asla şirketi dönüştürmeye ve yönlendirmeye yardımcı olmaz. Bazı şirket etkinliklerinde tozları alınır, ancak sözcükler, düşünceler ve deyimler kuruluşun katmanlarına nüfuz etmez, bu nedenle şirket içindekilerin zihniyetlerini yönlendirmede başarısız olurlar.

Misyon, vizyon ve temel değerlerin netliği ve özümsenmesi olmadan, bunlar kâğıt üzerindeki boş sözlerden ibarettir. Sektördeki herkesin içinde canlı olmaları gerekir. Ön cephe çalışanlarından en üst düzey yönetim seviyelerine kadar temel değerler, tüm çalışanların misyon ve vizyona sadık kalmasını sağlamak için bir hesap verebilirlik düzeyi olarak hizmet etmelidir.

Bireysel Bağlılık ve Çalışan Bağlılığı Nedir?

Şirket bağlılığını son derece kişisel olmakla birlikte sağlamlaştırmak için, çalışanlarına işin hedefine ulaşmak için nasıl davranmaları gerektiğini gösteren eylemler ve faaliyetlerle birçok şekilde gösterebilir. Bireysel bağlılık şu şekilde gösterilebilir;

 • Her zaman profesyonel olmaya odaklanın.
 • Müşteriyi ilk sıraya koyun.
 • İyi bir takım arkadaşı olun.
 • Motive ve pozitif kalın.
 • Kendinizi daima büyük resme odaklayın.

Çalışanları bağlılığa odaklamak için şirketlerin cesur adımlar atması gerekir;

 • Anlaşılması kolay ve ölçülebilir net hedefler belirleyin.
 • Kariyer geliştirme fırsatları ve gelişim planları oluşturun.
 • Çalışanlarınızın sesine saygı gösterin, kapsayıcı ve şeffaf olun.
 • Çeşitliliğe bağlı kalın.
 • Zorlayıcı ve ödüllendirici bir çalışma ortamı sağlayın.
 • Değişim konusunda şeffaf olun.
 • Ekibiniz için savunuculuk yapın ve ekip bağını teşvik edin.
 • Tutarlı ve adil olun.
 • Her zaman net bir iletişim ve geri bildirim sağlayın.

Öyleyse kendinize şu soruları sorun. Şirketinizdeki bağlılığı ne tanımlar? Bağlılığınızı nasıl gösteriyorsunuz ve çalışanlarınızın katılımını sağlamak ve onları şirketin misyon ve vizyonuna bağlı tutmak için hangi faaliyetlerle destekliyorsunuz? Daha fazlasını öğrenmek ve çalışanlarınıza şirket bağlılığını kazandırmak için benimle iletişime geçebilirsiniz.

Bu gönderi size ne kadar faydalı oldu?

Değerlendirmek için bir yıldıza dokunun!

Ortalama Derecelendirme / 5. Oy Sayısı:

Şimdiye kadar oy yok! Bu gönderiyi ilk değerlendiren siz olun.

Bu gönderiyi faydalı bulduğunuza göre...

Sosyal medyada bizi takip edin!

Bu gönderi sizin için yararlı olmadığı için üzgünüz!

Bu gönderiyi geliştirelim!

Bize bu gönderiyi nasıl iyileştirebileceğimizi söyler misiniz?

(Visited 50 times, 1 visits today)

Yorum Bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir