Ekip Yönetimi

Ekip Yönetimi Nedir?

Şirket sahibi olarak en kıymetli sermayeniz Ekibinizdir. Ekip Yönetiminde başarısızsanız, bu sizin büyümenizin önündeki engel olarak karşınıza çıkar. Aynı zamanda da Ekip Yönetiminde ustalaştıkça ve ekibinizin performansı arttıkça şirketinizin iş sonuçları iyileşecektir. Ayrıca büyümeniz için ekibinizin sayısının da artmasına ihtiyacınız olacaktır.

Ekibinizin sayısının artması yönetim açısından karmaşıklığın da artması demek olduğu için ekip yönetiminde usta olmadan ekip sayısının arttırılması size güç katmanın aksine şirketinizin irtifa kaybetmesine neden olabilir.

Bir İşletme İçin Ekip Yönetimi Neden Önemlidir?

İşletme sahibi ve yöneticileri olarak en değerli sermayeniz ekibiniz… Gall-up’un yaptığı araştırmaya göre Türkiye’de çalışanların sadece %11’i şirketlerine gönülden bağlı ve bağlı olmayan çalışanlardan dolayı şirketlerin ödediği maaşların %37’si maalesef boşa gidiyor.

Silo mantığı, iş birliğinin olmaması ve yetersiz iletişim sizin şirket hedeflerine ulaşmanızı engellemekte ve düşük iş sonuçları elde etmenize neden olmakta…

Ayrıca ekip yönetiminde ustalaşmadığınız sürece büyümeniz de mümkün olmuyor. Çünkü çalışan sayısı arttıkça karmaşıklık arttığı için ekipleri yönetemez duruma geliyorsunuz ve kontrolsüz bir şirket haline gelebiliyorsunuz.

ekip-yönetimi

Doğru Ekip Yönetimi Nasıl Yapılır?

Ekip yönetiminde ustalık aşağıdaki konularda şirket sahibi ve/veya yöneticileri olarak ustalaşmanız demektir;

  1. Doğru Kişiyi İşe Al
  2. Ekibi Yıldız Takıma Dönüştür
  3. Ekip Sorunlarını Yönet

ekip-yonetimi

Doğru Kişiyi İşe Al

Ekip yönetiminde ustalık için ilk adım, doğru kişileri işe almaktır. Eğer ekibinizde doğru kişiler doğru yerde değilse ekibinizden performans almanız mümkün değildir.

Doğru kişileri doğru pozisyona yerleştirmede sadece yetkinliklere göre işe alma yapılan yaygın hatalardan biridir. Özgeçmişlerde yazılan okul, eğitim, tecrübe tabii ki alım da kriterlerde yer alır. Ancak genelde ekip yönetiminde ayağınıza takılan ve zorlandığınız konu davranış şekilleridir.

Bunun için tüm dünyada başarı ile kullandığımız ActionCOACH İşe Alım Yöntemini uyguluyoruz ve seçme yerine eleme yöntemini tün seviyelerdeki işe alımlarda kullanıyoruz.

Burada ekip yönetiminde çatışmaların yönetimi ve ilişki yönetiminde de kullandığımız DISC davranış analizi aracından da faydalanıyoruz.ekip-yonetimi

Ekibi Yıldız Takıma Dönüştür

Ekip yönetiminde ekibinizin performansını en üst noktaya çıkarmak için kazan ekip olmanın kurallarını uygulamalısınız.

Bu kapsamda güçlü bir liderlik, ortak vizyon, misyon ve hedeflerin belirlenmesi, aksiyon planlarının oluşturulması ve ekipler bazında aksiyonların belirlenmesi, şirket için kuralların belirlenerek şeffaf bir şekilde paylaşılması, ekibin sürekli öğrenmeye ve gelişmeye teşvik edilmesi ve hesap verilebilir kılınarak kararlara dahil edilerek iletişimin arttırılması ana adımlardır.

Ekip yönetiminde bu 6 adımı uygulayarak ekibinizin performansını arttırmanıza yardımcı oluyoruz.

Ekip Sorunlarını Yönet

Ekibinizi yönetirken tabii ki ekip sorunları olacaktır. Ancak burada önemli olan öncelikle iletişimdir. Ekibinizin iletişim konusunda bilgilendirilmesi ve ekip oluşturulmasında davranış özelliklerinin göz önüne alınması çok önemlidir. Yine burada DISC davranış analizini ekiplerinize öğreterek doğru bir iletişim kurmalarını sağlıyoruz.

Ekip yönetiminde ustalaşmak ve liderlik özelliklerinizi geliştirmek için aşağıdaki iletişim formunda hemen bana ulaşın, birlikte gelişme fırsatlarını değerlendirelim…

İletişim Formumuzu Doldurarak Sorularınız İçin Bize Ulaşabilirsiniz.


(Visited 271 times, 1 visits today)

Yorum Bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir