Şirketinizde Ertelemeyi Durdurmanın 6 Yolu

Hoş olmayan veya biraz zorlayıcı bir göreviniz varsa ertelemişinizdir.. Ancak ertelediğiniz  işler kendinizi stresli veya endişeli hissettiğiniz noktaya geliyorsa veya ilerlemenizi durduruyorsanız, o zaman bununla ilgili bir şeyler yapmanın zamanı gelmiştir!

Bazen ertelemek, yarının görevini  tamamlamadan önce biraz soluklanmanız ve kendinizi yenilemeniz gerektiğinin bir işareti olabilir; ama bazen de tembellik olur. İster şimdi başlamış olsun ister sonraki bir tarihe ertelenmiş olsun, yapılması gereken birçok görev vardır.

Ancak, herkesin üretkenliğini artırabileceğini ve bunun sonucunda daha az stres ve daha fazla başarı elde edebileceğini duymak sizi mutlu edecektir. İşte nasıl yapılacağına dair bazı ipuçları:

  1. Hedefinizi, aşmanız gereken adımları yazın

Görevinizi tamamlamaya götürecek belirli adımları yazmak size gerçekten yardımcı olabilir. Örneğin, hedefiniz, “Tüm müşterimin iletişim detaylarını  ve notlarımı yeni CRM yazılım sistemine aktarmak ve bu yazılımı nasıl kullancağımı öğren” ile zamandan tasarruf etmek ve verimliliği artırmak olabilir. Sonraki adımda, “Bu görev için CRM yazılımını kullanmanın en iyi yolunu öğrenin” ve “Müşteri verilerini içe aktarın” veya “Ofis asistanına kartvizitlerden verileri girmesini söyleyin” olabilir. Önünüzdeki görev için belirli hedeflere sahip olduğunuzda, kendinizi daha motive hissedecek ve görevin üstesinden gelebileceksiniz.

  1. Duygularınızı belirleyin ve onları bırakın

Erteleme, duygusal bir tepki eylemidir, bu nedenle sizi görevin üstesinden gelmekten alıkoyan şeyin ne olduğunu ve bunun üzüntü, öfke, suçluluk  veya hayal kırıklığı gibi bir duyguya yol açıp açmadığını düşünün. Pek çok insan bu duygunun kolayca salıverilebilecek bir tür enerji olduğunu anlamıyor. Bu yüzden eğer üzgün hissediyorsanız, hüzünlü bir film izleyin ve ağlayın.

Kızgın hissediyorsanız, kızgınlığınızı çıkarmak için gerçekten yüksek sesle bağırın. Bu duyguları kasıtlı olarak serbest bırakarak, kapana kısılmış olan enerjiyi serbest bırakır ve anında daha iyi hissedersiniz.

  1. “Kendinizi sabote eden” düşüncelerden kurtulun

Korkunç bir görevle, “Bunların hepsini asla yapamayacağım” diye düşünmek gerçekten çok kolaydır. Ancak bu, motivasyonunuzu bozan şeydir. Sadece tersini çevirmeyi ve bu görevi tamamlayarak ne kazanacağınızı düşünmeyi deneyin. Bu, yeni beceriler kazanmak, daha fazla zamana sahip olmak veya mutlu bir müşteri kazanmak anlamına gelebilir.

  1. Engelleri düşünün ve bunlarla başa çıkmanın yollarını planlayın

İnsanlar görevlerini yol boyunca ortaya çıkacak zorlukları düşünerek  ve daha zor kısımlara odaklanarak  genellikle erteliyorlar. Zorluklar, diğer acil projelerde de ortaya çıkabilir ve elinizde olan büyük görevle ilerlemeniz için zamanınız ve motivasyonunuz varken bu projeleri nasıl tamamlayacağınızı planlamanız gerekir. Yolda ortaya çıkabilecek herhangi bir engel nedeniyle, orijinal planınıza bağlı kalmanız için bir taktik planı hazırlayın.

  1. Tamamlamayı taahhüt edin 

Bu noktaya kadar, görevi gözünüzde canlandırmış ve sizi ertelemesine neden olan şeyi çözmüş ve halletmiş olmalısınız. Ayrıca, adım adım bir plan oluşturarak, görevi daha küçük, daha ulaşılabilir adımlara bölerek görevin üstesinden gelmeyi daha kolay hale getirmiş olacaksınız. Şimdi plana bağlı kalmalı ve onu yapmalısınız!

Müşterilerimin benimle yaşadıkları en büyük avantajlardan biri, yapacaklarını söyledikleri şeyi yapmaktan sorumlu tutulmalarıdır. Bir şeyin işinizi geliştirmek için bir öncelik olduğunu bildiğinizde, hedefe ulaşmak için gerekli adımları tamamlamak için kendinizi adamak hayati önem taşır.

  1. Uyarıcılara direnin!

Bu adımlardan geçtikten sonra bile, kötü ruh hali veya motivasyon eksikliği şeklinde beklenmedik zorluklarla karşılaşabilirsiniz. Dirençli olun, sonucun size nasıl fayda sağlayacağını kendinize hatırlatın ve bittiğinde kendinizi harika hissedeceğinizi unutmayın!

Önemli görevlerinizden kaçmak yerine, onları yerine getirerek daha basit bir iş hayatına sahip olacak ve kendinizi daha olumlu hissedeceksiniz.

Ertelemeyeceğiniz, geçen yıl ertelediğiniz şeyleri yapacağınız bir yıl diliyorum.

Sevgi ve Selamlar

Bu gönderi size ne kadar faydalı oldu?

Değerlendirmek için bir yıldıza dokunun!

Ortalama Derecelendirme / 5. Oy Sayısı:

Şimdiye kadar oy yok! Bu gönderiyi ilk değerlendiren siz olun.

Bu gönderiyi faydalı bulduğunuza göre...

Sosyal medyada bizi takip edin!

Bu gönderi sizin için yararlı olmadığı için üzgünüz!

Bu gönderiyi geliştirelim!

Bize bu gönderiyi nasıl iyileştirebileceğimizi söyler misiniz?

(Visited 21 times, 1 visits today)

Yorum Bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir