Yönetim ve Liderlik Sisteminiz Şirketinizin Geleceğini Belirler

Liderliğiniz ve yönetiminiz yıllar içerisinde nasıl değişti? Teknolojinin evrimi ve sürekli değişen ekonomik koşullar nedeniyle, işletmenizin bir dizi farklı koşula ve müşteri talebine uyum sağlaması gerekti.

Liderlik ve Yönetim

Liderlik ve Yönetim genellikle birbirinin yerine kullanılabilen terimlerdir. Yakın bir zamana kadar ikisi arasında çok az fark vardı. İkisinin de aynı şey anlamına geldiğini söyleyebilirsiniz: bir işin nasıl yürütüldüğü konusunda otorite sağlamak.

Ancak bazı önemli farklılıkları var. Liderlik, bir grubu ortak bir hedefe ulaştırmak için motive etmek ve ilham vermekle ilgilidir. Yönetim ise, görevlerin yapıldığından ve hedeflere ulaşıldığından nasıl emin olduğunuzla ilgilidir.

Bu farklılıklara rağmen, her ikisinin de sağlıklı bir dengesini bulmanız gerekir. Denge oluşturulamadığı takdirde kötü liderlik durumu meydana gelebilir ve bu durum da ekip yönetimini kötüye sürükler. Lidersiz yönetim, vizyon ve amaçtan yoksundur. Yönetimsiz liderlik ise, planların nasıl yürütüldüğü konusunda uygun olan uygulamadan yoksundur. Bu dengeyi sağlayabilirseniz, herkesin parçası olmak isteyeceği bir şirket kurma potansiyeline sahip olursunuz.

Yapı ve Yön

Günümüzde işletmeler için teknolojinin ve dijitalleşmenin etkisiyle , verileri sistemleştirmek ve planları takip etmek her zamankinden daha kolay hale geldi. Yine de bu, birçok işletme sahibinin mücadele ettiği bir alandır. İşletmeler herhangi bir yapı veya yön olmadan yalnızca işin yapılmasına odaklanırlar.

Artık herhangi bir sektörde çok sayıda rakip mevcut olduğundan, bu yaklaşım sürdürülebilir değildir. Kısa ve uzun vadeli planlar olmadan pazarınızda hiçbir yere tutunamazsınız.

Etkili yönetim, insanların takip edeceği ve sorumlu tutulacağı sistemlere sahip olmaya bağlıdır. Bir ekip lideri olarak, ölçtüğünüz şeyi yönetirsiniz. Neyin nasıl, ne zaman ve kim tarafından yapıldığını takip etmeniz gerekir ve bunu net yapılar olmadan verimli bir şekilde yapamazsınız.

Takımınızı tanıyın

İşinizi bilmenin yanı sıra, içindeki insanları da hem bireysel hem de grup olarak anlamanız gerekir.

Ekibinizi başarılı olmaya iten şey nedir? İşletmenize ne getirebilirler? Nasıl öğreniyorlar ve iletişim kuruyorlar? Bunların işe alım sürecinizde mümkün olduğunca erken düşünülmesi gerekir, bu yüzden doğru insanları seçmelisiniz.

Bu mevcut ekibinizin elde tutulmasında da önemlidir. Yıllar boyunca, çalışanlara bir makinede yer alan çark muamelesi yapıldı. Bu sebeple artık potansiyellerine gerçekten ulaşmak için insanların duyuldukları ve değerli hissettikleri bir ortamda bulunmaları gerekiyor.

Gelecek için uyumlu bir vizyon oluşturun

Gerçekten başarılı bir iş yaratmak için sizin ve ekibinizin şirketinizin vizyonuyla uyumlu olması gerekir. Her bireyin kendi kişisel gelişimi için taahhüt ettiği kendi hedeflerine sahip olması da önemlidir. Neyi başarmaya çalıştığınız konusunda net bir iletişim ile uyumlu bir şekilde çalıştığınıza emin olun. Görüşlerde her zaman farklılıklar olsa da daha büyük hedefler söz konusu olduğunda sizin ve ekibinizin birlik olması gerekir, böylece senkronize çalışıp aynı yönde hareket edebilirsiniz.

Liderlik ve yönetimin geleceğinin nereye gittiğini öğrenmek ve bu konuda kendinizi ve şirketinizi geliştirmek istiyorsanız benimle iletişime geçebilirsiniz.

Bu gönderi size ne kadar faydalı oldu?

Değerlendirmek için bir yıldıza dokunun!

Ortalama Derecelendirme / 5. Oy Sayısı:

Şimdiye kadar oy yok! Bu gönderiyi ilk değerlendiren siz olun.

Bu gönderiyi faydalı bulduğunuza göre...

Sosyal medyada bizi takip edin!

Bu gönderi sizin için yararlı olmadığı için üzgünüz!

Bu gönderiyi geliştirelim!

Bize bu gönderiyi nasıl iyileştirebileceğimizi söyler misiniz?

(Visited 26 times, 1 visits today)

Yorum Bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir