Marka Hikâyenizi Anlatın

Hikâye anlatımı, insanlığın en eski kayıtlarına kadar uzanır. Günümüzde müşteriler ilişki kurdukları markalar ile bağlantı kurmak isterler. Bu kritik bağlantılar ise hikâyeler aracılığı ile müşteri ve marka arasında kurulur.

Müşteri ve marka arasında bir köprü görevi gören sempatik ve içten hikâyeler bir markayı sadece sevdirmekle kalmaz, müşteri ile markayı birbirine bağlayacak olan bağı da yaratır.

Peki hikâyeler müşteriler için neden bu kadar çekici ve güçlü bir pazarlama aracı haline gelmiştir?

Vanessa Boris, 2017 yılında Harvard Business Review’da “Hikâye anlatmak, liderlerin etkilemesi, öğretmesi ve ilham vermesi gereken en güçlü araçlardan biridir.” diye yazmıştı.
Ek olarak, Forbes’a katkıda bulunan Kimberly Whitler, 2018’de şunları yazdı: “Hikâye anlatmak, insanları birleştiren ve daha güçlü, daha derin bağlantılar sağlayan temel bir insan deneyimidir.”

Hikâye anlatımı, işletmelerin önümüzdeki yeni yılda pazarlama stratejilerini oluşturmaları için gereken temeli oluşturur. Hikâye anlatımı etkilidir çünkü;

  • Herkese uygun olan bir şey vardır.
  • Harika görseller eşliğinde akılda kalır.
  • Tüm öğrenme stillerine hitap eder.

Çalışma üstüne çalışma, hikâye anlatımının gücünü destekler.

“Harvard Business Review’da yayınlanan bir araştırma sonucunda, belirli bir markayla ilişkisi olan tüketicilerin yüzde 64’ünün bunu paylaşılan değerler nedeniyle yaptığını ortaya çıkardı. Buna ek olarak, bir şirketin özgünlüğünü sergilemesi, tüketici tutumları değiştiği için 2018 yılında daha da önemli hale geldi. Havas Grup tarafından yapılan küresel bir araştırmada, tüketicilerin yüzde 75’inin markaların refahımıza ve yaşam kalitemize katkıda bulunmasını beklediğini ve ayrıca Kuzey Amerika’daki markaların sadece yüzde 33’ünün güvenilir olduğu sonucuna vardı. Eğer pazarlamacılar, markalı hikâye anlatımı yoluyla bir şirketin özgünlüğünü destekleyebilirse, tüketicilerin o şirkete güvenmesine ve uzun süreli bir ilişki geliştirmesine yardımcı olabilir.” (Batı Alabama Üniversitesi, 2020).

Bir hikâye oluşturmak için işletmenizin özgün ve şeffaf olması gereklidir. Hikâye, inanılırlık kazandırmak için verileri doğru bir şekilde kullanmalı ve duygusal bir tepki üretmelidir. Müşterilerinizle ilişki kurun, yankı uyandırın ve müşterilerinize inanmaları için bir neden verin.

Hikâye anlatımı, pazarlama dönüşüm hunisinin her düzeyinde kullanılmalıdır. Satın alma işleminden satın almaya ve ötesine, marka hikayeniz tüm müşteri deneyimine yayılmalıdır. Kitlenizi eğitmeye, eğlendirmeye ve bilgilendirmeye odaklanın. Hikâyelerinizin ulaşmaya çalıştığınız hedef kitleyi dikkate aldığından ve temel mesaja odaklanıp güçlü bir harekete geçirici mesaja sahip olduğunuzdan emin olun.(Markanız veya işletmeniz için işletme koçu desteği almak isterseniz benimle iletişime geçebilirsiniz.)

Hikâyeler farklı şekillerde anlatılabilir. Bu yüzden yaklaşımınızı değiştirin. Bloglar, Vlog’lar, Video snippet’leri, Sunumlar ve Podcast’ler dahil olmak üzere yazılı, görsel ve işitsel ortamları göz önünde bulundurun.

Unutmayın her işletmenin benzersiz bir hikâyesi vardır. Kendinizinkini anlatmaya başlayın ve müşterilerinizle kalıcı bağlantılar kurun.

Bu gönderi size ne kadar faydalı oldu?

Değerlendirmek için bir yıldıza dokunun!

Ortalama Derecelendirme / 5. Oy Sayısı:

Şimdiye kadar oy yok! Bu gönderiyi ilk değerlendiren siz olun.

Bu gönderiyi faydalı bulduğunuza göre...

Sosyal medyada bizi takip edin!

Bu gönderi sizin için yararlı olmadığı için üzgünüz!

Bu gönderiyi geliştirelim!

Bize bu gönderiyi nasıl iyileştirebileceğimizi söyler misiniz?

(Visited 12 times, 1 visits today)

Yorum Bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir