SWOT Analizi Nedir? SWOT Analizi Nasıl Yapılır?

SWOT Analizi Nedir?

İşinizin SWOT’unu yapmak demek S (Strength – Güçlü Yönleriniz), W ( Weakness – Geliştirmeye Açık Alanlarınız),  O (Opportunities – Fırsatlarınız) ve T (Threats – Tehlikeler) faktörlerinin analiz edilmesidir. Bu, işinizin ve şirketinizin düzenli olarak analiz edilerek işinizi verimli ve etkin yönetmenizi sağlayacaktır.

Her şirketin kaynakları çok doğal olarak kısıtlıdır, SWOT analizi şirketinizin öncelikli hangi alanlarında ne yapmanız gerektiği konusunda da size yol gösterici olacaktır. Aynı zamanda rekabette de kendinizi değerlendirmenize fırsat sağlayacaktır.

Güçlü Yönleriniz Nelerdir?

Birçok şirket sahibi odağını ve enerjisini rekabetten farklılaşmak için güçlü alanlara yönlendirir. Aslında bu çok da doğru bir yaklaşım değildir. SWOT analizindeki her alan eşit derecede önemlidir. Şöyle düşünebilirsiniz, örneğin spor salonuna gidiyorsunuz ve sadece karın bölgeniz üzerinde çalışıyorsunuz; diğer bölgelere önem vermiyorsunuz. Bu sizi fit ve sağlam yapmaz. Vücudunuzun zayıf kalan bölgesi sağlığınız için problem yaratabilir gelecekte.

Aynen işletmeler için de böyledir.

Geliştirmeye Açık, Zayıf Alanlarınız Nelerdir?

Geliştirmeye açık alanlarınızı bulmak şirketiniz için oldukça iyi bir şeydir. SWOT analizi yaparken güçlü yanlarınız yanında pazarda, rekabette sizi geride bırakan veya bırakabilecek alanlar size yol gösterici olacaktır. Böylece geliştirme alanlarınıza odaklanacak ve iyileştirme aksiyonları alıyor olacaksınız.

Her iyileştirme ve geliştirme alanı sizin şirketinizin fırsatları olacaktır.

Fırsatlarınız, Açılan Yeni Kapılar

Bir kapı kapandığında yeni bir kapı açılır… Yeni gelişme ve büyüme alanları için daima fırsatlar aramalıyız. Bunun için yeni kaynaklar ve fırsatlar gerekebilir, bunu daima aklımızda tutmalıyız.

Burada kendimizi mevcut durumumuzu göze alarak kısıtlamamalıyız. Küçük etki yapacak fırsatlar yerine işimize büyük etki yapacak değişimler, fırsatlar üzerinde odaklanmalıyız.

Tehditler Neler Olabilir?

SWOT analizinde tehditler şirketinizin kontrolü dışında dış dünyada olan veya olabilecek riskleri içerir. Bu riskler rekabetten, Pazar koşullarından, ekonomik durumdan veya regülasyon düzenlemelerinden gelebilir. Sizin bu riskleri etkileyebilecek bir pozisyonunuz genelde yoktur. Burada önemli olan bu risklerin farkında olmak ve risklere karşı önlem planları yapmaktır.

SWOT analizini yılda bir kere mutlaka yapmanızı öneriyorum. Bu çalışmayı yönetim ekibinizi de alarak bir beyin fırtınası şeklinde yaparak gerekli aksiyonları belirlemeniz şirketiniz için çok değerli ve önemli olacaktır.

SWOT analizini şirketiniz için yaptığınız gibi kendiniz için de yapmanız çok önemlidir!

Kişisel SWOT Analizi

SWOT analizini kendiniz için de yılda bir defa yapmanız sizin için oldukça faydalı olacaktır. Kendi kendinizi masaya yatırarak analiz etmiş olacak aynı zamanda farkındalığınız da artmış olacaktır. Bu şekilde kendinize bir aksiyon planı yani kişisel gelişim planı da çıkarmış olacaksınız. Bu şekilde iş hayatında daha başarılı olmanız ve kariyerinizde de fark yaratmanız mümkün!

Bu tekniği kullanarak hem sizin hem de işinizin SWOT analizini birlikte yapmamızı isterseniz, bana ulaşın birlikte analizinizi yapalım. İşletmeniz için işletme analizi sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Sevgilerimle.

Bu gönderi size ne kadar faydalı oldu?

Değerlendirmek için bir yıldıza dokunun!

Ortalama Derecelendirme / 5. Oy Sayısı:

Şimdiye kadar oy yok! Bu gönderiyi ilk değerlendiren siz olun.

Bu gönderiyi faydalı bulduğunuza göre...

Sosyal medyada bizi takip edin!

Bu gönderi sizin için yararlı olmadığı için üzgünüz!

Bu gönderiyi geliştirelim!

Bize bu gönderiyi nasıl iyileştirebileceğimizi söyler misiniz?

(Visited 51 times, 1 visits today)

Yorum Bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir