İşletmeniz İçin Büyüme Stratejileri

Şirket sahibi olarak şirketinizi büyütmek ister misiniz? EVET, TABİ Kİ dediğinizi duyuyorum. Bunu nasıl yapacaksınız?
Bunun için Satış ve Karınızı katlamanız gerekiyor değil mi?
Çoğu klasik ve hatalı olan yaklaşım müşteri sayısı, ciro ve kara odaklanmanızı söyler…Halbuki bunlara odaklanarak şirketinizi istikrarlı bir şekilde büyütemezsiniz.

Büyüme Formülü

Potansiyel Müşteri x Satışa Dönüşüm Oranı = Müşteri Sayısı x İşlem Adedi x Ortalama satış tutarı = Ciro x Kar Marjı = NET KAR

İşletmelerde Büyüme Stratejileri

Büyüme Stratejilerini tespit etmeden önce büyümeyi sağlayan bu sürücüleri çok iyi anlamanız gerekli.
Yine ölçmeden hiçbir şeyi yönetemeyeceğimiz, için öncelikle mavi ile belirttiğim büyüme sürücüleriniz öncelikle ölçmekle işe başlayın.
Öncelikle bu büyüme motorlarını ve stratejilerini açıklayayım.

 • Potansiyel Müşteri: Pazarlama aksiyonları ve stratejileridir. Yani daha önce sizinle çalışmamış potansiyel müşterilerinin ilgisini ve talebini çekmek için uygulayacağınız strateji ile. Yeni müşteri kazanımı aksiyonlarınız.
  Doğrudan pazarlama, dijital pazarlama, ilişki pazarlama ile ilgili stratejileriniz ve günlük, haftalık, aylık bazda ne kadar potansiyel müşteri kazandığınız.
  Bu konuda uygulatabileceğiniz 84 kadar farklı strateji var.
 • Satışa Dönüşüm Oranı: Tamamıyla şirketinizin satış kabiliyeti ile ilgilidir. Uyguladığınız pazarlama aksiyonları sonucunda gelen potansiyel müşterilerin % kaçına satış yapabiliyorsunuz? Bu oranı geliştirmek için satış ekibinin eğitimi, prim sistemi, satış proseslerini belirlenmesi, hedeflerin konulması gibi 86 farklı stratejiden size uygun 3-4 adet ile başlamaya ne dersiniz?
 • İşlem Sayısı: Bir şirketin büyümesindeki en etkili sürücülerden biridir. Tekrarlı işlem sayısı… yani yeni bir müşteri kazandığınızda faaliyet gösterdiğiniz iş koluna göre her gün, her hafta, her ay ve 2-3 ayda bir düzenli fatura kesiyorsunuz. Buradaki büyüme stratejileri pazarlama ve satış ile ilgilidir. Üyelik paketleri, yeni ürün ve hizmetler, ekibinize vereceğiniz eğitim gibi 47 adet farklı büyüme stratejilerden öncelikli olanları seçebilirsiniz.
 • Ortalama Fatura Tutarı: Müşterilerinize kestiğiniz fatura tutarıdır. Ciroyu arttırmanın en önemli sürücülerinden biridir. Doğru fiyatlama yapmak, A segment müşterilere hizmet vermek, çapraz ve bundle ürün/hizmet satışları, promosyonlar gibi farklı 51 strateji uygulayabilirsiniz.
 • Kar Marjı: Burada maliyetleri azaltıcı stratejiler ve daha karlı ürün/hizmetleri satmak ve karlı müşterilere odaklanmak gibi 68 farklı strateji uygulayabilirsiniz.

buyume-stratejileri

İşletme Büyüme Stratejileri Türleri

İşletmeleri büyütmek için çeşitli büyüme stratejileri ve türleri mevcuttur. İşletmeler için beş farklı büyüme stratejileri ise şu şekilde sıralanabilir:

 1. Pazar Genişleme Stratejisi
 2. Ürün Çeşitlendirme Stratejisi
 3. Pazar Fırsat Analizi
 4. Rekabetçi Pazar Analizi
 5. Pazar Bölümleme Stratejisi

Önemli olan buradaki 5 farklı büyüme sürücüsü için öncelikle 2-3 büyüme stratejisini seçip uygulamak ve sonuçları ölçerek artışı ve büyümeyi sağlamak…
Çünkü işletmenin büyümesi, karının artması tamamıyla çarpan etkisiyle mavi ile belirttiğim büyüme sürücülerinin artışı ile mümkündür. Matematiksel hesaplama bize şunu gösteriyor. Başlangıç rakamlarınız ne olursa olsun büyüme sürücülerini sadece %10 arttırdığınızda cironuz %46, karınız ise %61 büyüyor. Ya her biri %20 ya da %30 büyürse? İşte şirketinizin kontrollü ve istikrarlı büyümesinin formülü…
Burada doğru stratejileri seçmeniz oldukça önemli… Doğru stratejileri seçmeniz ve doğru bir şekilde uygulamanız için benimle irtibata geçebilirsiniz.

Sevgilerimle,

İşletme büyüme stratejileri nelerdir?

İşletme büyüme stratejileri, bir şirketin satışlarını, karlılığını ve pazar payını artırmak için kullandığı planlardır. İşletme büyüme stratejileri, şirketin iç ve dış etkenlerini inceleyerek, şirketin güçlü ve zayıf yönlerini, fırsatlarını ve tehditlerini belirler. Bu bilgiler doğrultusunda, şirket, büyüme için en uygun stratejiyi seçer.

İşletmelerin büyüme şekilleri neledir?

İşletmeler iki farklı şekilde büyüyebilir, organik büyüme ve inorganik büyüme. Organik büyüme pazar paylarını genişletmek için yeni ürünler, yeni hizmetler vb. geliştirmeler gerekmektedir. İnorganik büyümeler ise pazar payını büyütmek amacıyla, farklı şirketleri satın alma, farklı şirketlerle işbirliği yapma şeklinde açıklanabilir.

Bu gönderi size ne kadar faydalı oldu?

Değerlendirmek için bir yıldıza dokunun!

Ortalama Derecelendirme / 5. Oy Sayısı:

Şimdiye kadar oy yok! Bu gönderiyi ilk değerlendiren siz olun.

Bu gönderiyi faydalı bulduğunuza göre...

Sosyal medyada bizi takip edin!

Bu gönderi sizin için yararlı olmadığı için üzgünüz!

Bu gönderiyi geliştirelim!

Bize bu gönderiyi nasıl iyileştirebileceğimizi söyler misiniz?

(Visited 398 times, 1 visits today)

Yorum Bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir