Strateji Nedir? İşletme Yönetimi Stratejisi Nedir?

Strateji Nedir?

Strateji, Fransız kökenli bir sözcüktür. Fransızca ‘stratégie’ kelimesinden gelmektedir. Bir uluslar topluluğu veya bir ulusun tüm kaynaklarını barışta ve savaşta benimsenen politikalarda bir arada kullanma becerisidir. Politik, ekonomik, psikolojik ve askeri güçleri içermektedir.

İnsanlar toplum olmaya başladıklarından itibaren birçok konuda stratejik açıdan yaklaşımlarda bulunmuş ve bu konuda kendilerini geliştirmişlerdir. Bunun en güzel örneklerini savaşlarda gözlemleyebiliriz. Yıllar ilerledikçe kullanılan araçların gelişmesiyle kas gücü yerini stratejiye yani beyin gücüne bırakmaya başladı. Aynı şekilde yapılan spor dallarında da taktik ve tekniğin ne kadar önemli konular oldukları yıllar içerisinde gözlemlendi.

Gözlemlerin ışığında kendinize peki doğru stratejiyi nasıl kuracağınızı sorduğunuzu duyar gibiyim. Bu konuyu da açıklamak gerekirse; doğru strateji, doğru insanla başlamaktadır. Geleceği yorumlayabilecek bilgide, yaratıcı, analitik düşünebilen, problem çözme yeteneği güçlü, özgünlük ve yeniliğe açık, statükodan hoşlanmayan, risk ve fırsatları tanımlayıp harmanlayabilen biri olmalıdır. Yani iyi strateji için bu tarz özellikleri kendinde barındıran insanlara, yöneticilere ve liderle ihtiyacınız olacaktır.

Unutmayın ki her yol başarıya çıkmayacaktır fakat o yolda yapılan doğru hamleler başarı oranını artıracaktır.

Peki strateji işletmelerimizin neresinde? Ne gibi durumlarda işletmeler stratejik yaklaşımlarda bulunur?  Bir sonraki başlıkta gelin hep beraber bunu inceleyelim.

İşletme Yönetimi Stratejisi Nedir?

İşletme Yönetiminde Strateji, bir işletmenin yer aldığı ortamda kararlılığını koruyarak varlığını sürdürmek ve pazarda başarı elde etmek için yapılan tüm eylemler olarak adlandırılabilir. Bir malı ucuza almak için toplu sipariş etmek de bir stratejidir, dükkanını açacağı konumu belirlerken rakip analizi yapması da bir stratejidir.

İşletmeler, ölçeklerini göre ayrılsalar da amaçları ortaktır. Bu yüzden yapılacak olan her hamle stratejik açıdan önem arz etmektedir. Bu da her yapılan eylemin aslında bir strateji olduğu sonucunu ortaya çıkarmaktadır.

İşletme yönetimi stratejisini Henry Minztberg beş kategoride değerlendirmektedir:

  • Plan
  • Şaşırtma
  • Örüntü
  • Konumlama
  • Perspektif

bu değerlendirmelerin ışığında işletmeler stratejilerini belirlemektedir. 

işletme yönetimi stratejisi

İşletme Yönetimi Stratejisi Neden Önemlidir?

İşletme yönetimi stratejisi, planı yönetmek kadar kolay bir iş değildir. Sürekli izlenmesi gereken birçok süreci içinde barındırır. Bu süreçlerin her birine, ihtiyaç duyduğu kaynaklara ve bunların hepsinin şirket vizyon ve misyonunuza yönelik nasıl çalıştığına dair iç görü sahibi olmak gerektiği için ve bu gereksinimlerin ışığında işletmeler değer kazandığı için işletme yönetimi stratejisi bir işletme için oldukça önemlidir.

Zaman geçtikçe daha fazla kuruluş stratejik yönetimin önemini anlamış ve çalışmalara başlamıştır. Büyüme, her şirketin hedefi olduğu için şirketler bu doğrultuda stratejik yaklaşımların üzerinde durmaktadır. Bu stratejiye de her departmana işinde uzman kişileri getirerek güven ortamı yaratarak başlamıştır. Atalarımızın da dediği gibi ‘işi ehline bırakmak’ gerekir.

Stratejik yönetim dört aşamadan oluşmaktadır. Bunlar değerlendirme, formülasyon, implementasyon ve izlemedir. Bu aşamaları tek tek açıklamak gerekirse:

  • Değerlendirme: Bu aşamada yöneticiler, şirketin vizyon ve misyon beyanlarını açıkça belirlemelidir.
  • Formülasyon: Takip edilmesi gereken kapsamlı stratejinin formüle edilmesidir.
  • İmplementasyon: Yapılan eylem planının tüm organizasyondakilere dağıtılmasıdır.
  • İzleme: Başarı ve başarısızlık için stratejinin takip edilmesidir.

şeklinde açıklanmaktadır.

Özetlemek gerekirse strateji değere değer katan, düzene sokan ve güven veren planlar bütünüdür. İşletme yönetimi stratejisi de bir işletmenin hayatta kalma sürecinde uyguladığı tüm eylemler olarak adlandırılabilir. Siz de bu süreçte bir profesyonelden yardım almak ve bir işletme koçu ile çalışmak isterseniz benimle iletişime geçebilirsiniz.

İşletme stratejileri nelerdir?

İşletme stratejisi, şirketin uzun vadeli hedeflerine ulaşmak için kullandığı bir plandır. Şirketin misyonunu, vizyonunu ve hedeflerini belirler ve bu hedeflere ulaşmak için gerekli eylemleri ve kaynakları tanımlar.

Stratejik türleri nelerdir?

Stratejik türleri, farklılaştırma stratejisi, maliyet liderliği stratejisi ve odaklanma stratejisi olmak üzere üç farklı alanda işlenmektedir.

Bu gönderi size ne kadar faydalı oldu?

Değerlendirmek için bir yıldıza dokunun!

Ortalama Derecelendirme / 5. Oy Sayısı:

Şimdiye kadar oy yok! Bu gönderiyi ilk değerlendiren siz olun.

Bu gönderiyi faydalı bulduğunuza göre...

Sosyal medyada bizi takip edin!

Bu gönderi sizin için yararlı olmadığı için üzgünüz!

Bu gönderiyi geliştirelim!

Bize bu gönderiyi nasıl iyileştirebileceğimizi söyler misiniz?

(Visited 1.112 times, 2 visits today)

Yorum Bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir