Öğrenmeyi Öğrenin: Beyninizin Sadece Yarısını Mı Kullanıyorsunuz?

Çoğu işyerinde işi bitirmek bir öncelik gibi görünebilir. Görünüşte mantıklı olan da budur. Sonuçta her şey nihai sonuçlarla ilgilidir değil mi?

Zihniyetimizin bir sınırı vardır. Aynı talimatları takip etmek ve aynı görevleri tekrar tekrar yapmak o kadar kolay olabilir ki, mekanik hale gelebilirsiniz. Bir robot haline gelip sonunda kendi hareketlerimizden vazgeçiyoruz ve sadece bizden bekleneni yapıyoruz. Bu yüzden beynimizi geliştirmek için atılacak pratik adımlar hakkında düşünmeliyiz. Ancak bilişsel işleyişimizin nasıl devreye girdiğini gerçekten biliyor muyuz?

Aynı zorlukla karşılaşan bir grup insan içerisindeyseniz, bu zorluğu yorumlama ve çözme şekliniz birbirinizden tamamen benzersiz olacaktır. Bunun nedeni, bir birey olarak saklayacağınız farklı bilgi parçaları ve bunlar arasında kurduğunuz bağlantılardır.

Bunların nasıl yapıldığı beynin farklı bölümlerinin işlevine bağlıdır.

Beynin sol tarafı kısa süreli hafızayı, mantıksal akıl yürütmeyi ve dili kontrol ederken, sağ tarafı uzun süreli hafızayı, duyguyu, yaratıcılığı ve fikirleri kontrol eder.

Çoğu insan diğerine karşı hata yapacaktır. Bu, bazı insanların düşünme tarzlarında daha gerçekçi ve mantıklı, bazılarının ise daha görsel ve sezgisel olduğu anlamına gelir. Ve beynin her iki bölümünü de meşgul etmek, esnek düşünmeyi ve uyarlanabilirliği geliştirir.

Peki bu durum işinizde nasıl geçerlidir?

İşin anahtarı, nasıl öğrendiğinizin ve beyninizin hangi tarafını en iyi kullandığınızın farkında olmaktır. DISC Profili gibi öğrenme stilinizi derinlemesine keşfetmek için girebileceğiniz çevrimiçi bazı testler vardır. Bunu yapmak, iyileştirmeniz gereken yerleri size vurgulayacaktır. Ayrıca, çalışma tarzınızın rolünüze nasıl uyduğunu ve çevrenizdekilerden ne kadar farklı olduğunu size gösterecektir. Bunları bilmek, her bireyin birbirini nasıl tamamladığını ve çözülebilecek potansiyel zorlukları belirlemede oldukça önemlidir.

İşyerinde bilgilerinizi nasıl tutacağınıza dair en iyi ipuçları:

  1.  Beyninizin sağ tarafını meşgul etmek için renkli kalemler ve resimler kullanın.
  2.  Notları ve görselleri bir arada kullanın. Gerçekleri yaratıcı düşünceyle birleştiren zihin haritalamayı deneyin.
  3.  Görevleri tekrar ederek öğrenin.

Öğrenme stiliniz hakkında daha fazla bilgi edinmek ve iş yerinizde performansınızı, iletişiminizi ve liderliğinizi nasıl geliştirebileceğinizi öğrenmek istiyorsanız hemen benimle iletişime geçebilirsiniz.

Bu gönderi size ne kadar faydalı oldu?

Değerlendirmek için bir yıldıza dokunun!

Ortalama Derecelendirme / 5. Oy Sayısı:

Şimdiye kadar oy yok! Bu gönderiyi ilk değerlendiren siz olun.

Bu gönderiyi faydalı bulduğunuza göre...

Sosyal medyada bizi takip edin!

Bu gönderi sizin için yararlı olmadığı için üzgünüz!

Bu gönderiyi geliştirelim!

Bize bu gönderiyi nasıl iyileştirebileceğimizi söyler misiniz?

(Visited 20 times, 1 visits today)

Yorum Bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir