Başarılı Bir İş Yönetimi İçin Gerekli Olan 3 Önemli Aşama

Bir işletmenin genellikle gözden kaçan önemli yönlerinden biri yönetimdir. Çoğu işletme sahibi liderliğe yönelme eğilimindedir. Liderlik becerileri işinizin büyümesi için çok önemli olsa da önce yönetim becerilerinizi test etmeden buna odaklanmanın bir anlamı yoktur. Unutmayın ki, işiniz iyi yağlanmış bir makineye benzer. Çünkü herhangi bir işlemi sorunsuz bir şekilde yürütmek için birden fazla çarka ihtiyacı vardır.

İşletmenizde başarılı bir iş yönetimini sağlamak için bilinmesi gereken temelleri kolayca üç aşamaya ayırabiliriz: 

  • Aşama: Yetkilendirme

Her şeyden önce, birçok lider ve işletme sahibi, işyerinde delegasyonu sıklıkla yanlış yorumlamaktadır. Delegasyon, ekibinize yapacakları görevleri verdiğinizden emin olmakla ilgilidir. Birçok yönetici, yetkilendirmenin yalnızca başkalarına hangi görevleri tamamlamaları gerektiğini söylemek olduğunu düşünür, ancak durum böyle değildir. Yetkilendirme ile eldeki işi gerçekleştirebilecek birine sahip olma ihtiyacı ortaya çıkar. “Ekibime ne yapacaklarını söyledim” diyen işletme sahiplerine kaç kez rastladığımı size anlatamam. Çok güzel, ama bu tek başına işi bitirmez.

Çalışanlarınıza yeterli eğitimi sağlamalısınız. Böylece bu durum belirlenmiş görevleri devretme konusunda onlardan istediğinizi yerine getirebilmelerini sağlayacaktır.

  • Aşama: Takip Etme

Ekip içerisindeki delegasyondan emin olduğunuzda, daha çok takip olarak bilinen 2. aşamayı uygulamaya koyabilirsiniz. Bu aşamada temsil edilen görevin ekip üyeniz tarafından tamamlandığından emin olmalısınız. Başarılı bir şekilde işleri delege etmek için ihtiyacınız olan güç, takip sürecindedir. Eğer işleri takip etmeden delege ederseniz bu delegasyon değildir.

  •  Aşama: İzleme

Delegasyon ve takip aşamalarından sonra yönetim görevlerinizi tamamladığınızı sanma tuzağına kesinlikle düşmemelisiniz. Yöneticiler genellikle yönetimin üçüncü ve en önemli aşamasını gözden kaçırırlar. Bu izleme aşamasıdır. Görevi sorumlu bir şekilde tamamlaması için ekibinizden birine devredebilir ve ona güvenebilirsiniz, ancak sorumluluk yine de size aittir. Bu yüzden işin baştan sona doğru ilerlediğinden emin olmalısınız. Vermiş olduğunuz görevin herhangi bir karışıklık olmadan en yüksek standartta yapıldığından emin olursanız eğer aldığınız sonuç her zaman sağlam bir aksiyon planınızda kendini gösterecektir.

Devam etmek aynı zamanda üstesinden gelinmesi gereken en zorlu engel olarak kabul edilir. Delegasyon yönünün hemen gerçekleşmemesinin birçok nedeni olduğunu unutmayın. Yol boyunca düzeltmeniz gereken şeyler olacaktırAncak başarılı bir iş yönetimi için bu üç aşamanın uygulanması ile, çabalarınızın mümkün olan en iyi sonucu elde edeceğini bilmelisiniz.

Özetle Başarılı İş Yönetiminin 3 Aşaması:

  1. Görevlerinizi yetkilendireceğiniz çalışanlarınıza devredin. Çalışanlarınızın başarılı olmalarına izin vermek için işte yeterince eğitimli olduğundan emin olun.
  2. Delegasyon sürecini takip edin ve her şeyin yolunda gittiğinden emin olun.
  3. Görevlerin yerine getirildiğinden emin olmazsanız ve hedeflere ulaşılmazsa, suç eninde sonunda size düşer. Her zaman izleyin ve sorunları giderin, böylece ekibinize doğrudan ilerlemede rehberlik edebilirsiniz.

Bir işletme sahibi olarak belki de operasyonunuzu doğru şekilde yönetmeyen bir ekibiniz var. Bu sebeple ekip yönetimle ilgili konular hakkında daha ayrıntılı konuşmak için benimle iletişime geçebilirsiniz.

Bu gönderi size ne kadar faydalı oldu?

Değerlendirmek için bir yıldıza dokunun!

Ortalama Derecelendirme / 5. Oy Sayısı:

Şimdiye kadar oy yok! Bu gönderiyi ilk değerlendiren siz olun.

Bu gönderiyi faydalı bulduğunuza göre...

Sosyal medyada bizi takip edin!

Bu gönderi sizin için yararlı olmadığı için üzgünüz!

Bu gönderiyi geliştirelim!

Bize bu gönderiyi nasıl iyileştirebileceğimizi söyler misiniz?

(Visited 39 times, 1 visits today)

Yorum Bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir