yandex sayac

İşinizin geleceği için ne kadar zamanınızı ayırıyorsunuz?

yazı tarihiby Selda Doğancan

 

 

Eğer işinizi geliştirmek ve büyütmek istiyorsanız sadece işinizin içinde  değil, işinizin ÜZERİNDE çalışmalısınız.

Birçok işletme sahibi işin üzerinde çalışmanın ne demek olduğunu operasyonel işlerle karıştırmakta..

İşin üzerinde çalışmak aşağıdaki beş konuda çalışmayı içermekte;

  1. İş planları yapmak ( yıllık, 3 aylık, aylık, haftalık, günlük)
  2. Sistem Oluşturmak
  3. Yeni elemanları ekibe kazandırmak
  4. Sistemlerin düzgün işlemesi için ekibi eğitmek
  5. 90 günlük planları uygulanmasını sağlamak

Evet, bunların dışındaki operasyonel olarak yaptığınız her iş , sizin işiniz içinde çalışmanız anlamına geliyor.Nedir bu işler? Müşterilerle görüşmek, işleri yapmak, problemleri çözmek ayrıca eğer 90 günlük planda bir hedef koymadan yaptığınız pazarlama aktivitileri, finansal işler (ödemeler, tahsilatlar , çekler vs), yeni müşteri kazanmak da dahil..

 

İşiniz üzerinde çalışmak için haftada  5 saatinizi ayırın!

Başlangıçta işiniz üzerinde çalışmak için 5 saatinizi ayırmaya çalışın. Oldukça zor gelebilir önce , ancak işinizi sistematize ettikçe bu vakit kendiliğinde açığa çıkacak..İşiniz tümüyle sistematize edildiğinde ise ekibiniz sistemleri çalıştırıyor olacak ve siz kendinizi günlük işlerden geri çekiyor olacaksınız.

İsterseniz hergün birer saat vakit ayırabilirsiniz, isterseniz blok zaman şeklinde hafta iki gün 2,5 ar saat vakit ayırabilirsiniz. Bu tamamıyla size kalmış durumda. Yeter ki  bu zamanı haftalık zaman planınızda ayırın..

Haftada 5 saat çalışma alışkanlığını kazanmak

Eğer işinizi gerçekten geliştirmek ve büyütmek istiyorsanız, en az hafta 5 saatinize yatırım yapmanız gerekmekte.Bunu başarana kadar gelirinizi artırmak ve hedefleriniz gerçekleştirmek için deli gibi çalıştığınız, hafta 7 gün nefessiz çalıştığınız halde bir noktada kişisel kapasitenizin sınırına geleceksiniz ve malesef tükenmişlik sendromu ile karşılaşma riskiniz hergeçen gün artacak..

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Top