Zamanı Suçlamayı Bırakın

 

İnsanların “yapacak vaktim yok”, “keşke yapacak bir zaman bulabilsem” veya “yapamayacak kadar meşgulüm” dediğini kaç kez duydunuz? Bu cümleleri siz de kurdunuz değil mi? Pekala, artık zamanı suçlamayı bırakmanın zamanı geldi.

Zaman mutlaktır. Bir günde 24 saat (1440 dakika, 86.400 saniye) vardır ve bu asla değişmeyecektir. Zamanı “yönetemeyiz”. Yapabileceğimiz şey önümüzdeki 60 dakika boyunca yapabileceklerimizdir.

Zamanı nasıl kullandığımız, hem bir işletme sahibi hem de kişisel olarak ne kadar başarılı olduğumuzun en büyük belirleyicilerindendir. Bill Gates’ten küçük işletme sahibine kadar herkese her gün aynı miktarda 24 saat verilir. Bu tıpkı tüm sürücülerin aynı şekilde tasarlanmış ve ayarlanmış yarış arabalarını kullandıkları otomobil yarışlarına benzer. Kazanan, kimin en hızlı arabaya sahip olduğuna göre değil aynı arabayı kimin en iyi kullandığına göre belirlenir. Benzer şekilde hayatta “kazananlar” zamanını en iyi şekilde kullanmayı öğrenenlerdir.

Peki zamanın kontrolünü nasıl elinize alırsınız?

 1. Çok fazla ya da çok az zaman diye bir şey olmadığını kabul edin.

Başarılı olmanız için yeterli zaman var. Başarılı olan diğer insanların sizden daha fazla zamana erişimleri yoktu. Durumunuza sahip çıkın. Sonuçlarından ve eylemlerinizden sorumlu olun.

 1. Neyi başarmak istediğinize karar verin.

Hangi konuda başarılı olmak istiyorsunuz? Bazıları için bu bir milyon dolar kazanmak anlamına gelebilir. Kimi için daha sağlıklı bir yaşam olabileceği gibi kimileri için ise bu aileleri ve arkadaşlarıyla daha iyi ilişkiler kurmaktır. Unutmayın, bu sizin hedefiniz.

Ayrıca, hedefe ulaşmanın size sağladığı faydaları da anlamalısınız. Hedefe ulaştığınızda nasıl hissedeceksiniz? Bunun için hedef ve nedeninizi bir zaman çerçevesi içerisinde yazmanızı öneriyorum.

 1. Hedefinize ve nedeninize karar verdikten sonra artık bu hedefe ulaşmak için gerekli olan faaliyetleri belirlemelisiniz.

Ne yapmanız gerekiyor? Ne zaman taahhütte bulunacaksınız? Tanımlanan faaliyetleri yapabilecek zamana sahip olmak için neleri ayarlamanız, feda etmeniz, azaltmanız ve delege etmeniz gerekiyor? Unutmayın kolay olsaydı siz dahil herkes çoktan yapardı.

Zamanı başarılı kullananları başarısız olanlardan ayıran şey disiplin ve ne olursa olsun amaçlarına ulaşma kararlılığıdır. Kazananlar asla pes etmezler ve asla kendilerinden vazgeçmezler.

 1. Hayatın ve işin seçimlerden ibaret olduğunu anlayın.

Zamanınızı nasıl harcayacağınızı, hangi etkinliklere ve her birine ne kadar zaman ayıracağınızı siz seçersiniz. Bu bir maraton, kısa mesafe koşusu değil.

Pek çok farklı alanda başarılı olmak emek ve zaman ister. Başarı, lazer gibi bir veya iki hedefe odaklanmaktan gelir. Başarıldıklarında bir sonraki hedef grubuna geçersiniz ve bunlara odaklanırsınız.

 1. Her hafta belirlediğiniz aktiviteleri yapmak için randevular oluşturarak takviminizi hazırlayın.

Bunlar, her şeyden önce takviminizde varsayılan olarak yer alır. Onları en önemli müşterinizle olan randevularınız gibi düşünün. Birisi o zaman dilimini istedi diye gelecekteki önemli toplantınızı kolayca erteler miydiniz? Hayır, pazarlık yaparsınız.

 1. Programınız konusunda ısrarcı olun.

Zamanınızın nasıl harcandığını umursamıyorsanız, başkası neden ilgilensin? “Hayır” demeyi öğrenin. Stephen Covey’in “Etkili İnsanların 7 Alışkanlığı” adlı kitabında etkinlikleri 4 kategoriye ayırır. Bunlar:

 • Önemli Değil / Acil Değil
 • Acil / Önemli Değil
 • Acil / Önemli
 • Acil Değil / Önemli

Çoğu insan için tehlike Acil / Önemli Değil kategorisidir. Bu, başkalarının aciliyetlerine yanıt verdiğimiz zamandır ancak faaliyet bizi BİZİM hedeflerimize götürmez. Tanımı gereği “önemli değildir.” Bu görevlere ayrılan zaman ve çabaya dikkat etmelisiniz.

Kendi zaman kullanım çalışmanızı yürütün. Önemsiz kategorilerden önemli kategorilere yönlendirebileceğiniz her dakika sizi hedefinize biraz daha yakınlaştıracaktır.

 1. Her hafta programınıza uymadaki başarılarınızı / zorluklarınızı gözden geçirin ve gerektiğinde ayarlayın.

Kendinize karşı dürüst olun ve sürekli olarak “nedeninizi” güçlendirin. Neyi başarmak istiyorsunuz ve bu sizin için ne kadar önemli?

 1. Yolda kalmanıza yardımcı olacak bir sorumluk ortağı veya akıl hocası bulun.

Bu başarıya ulaşmanıza yardımcı olacaktır.

Artık zamanı suçlamayı bırakın. Zamanınızın sahipliğini alın ve zamanın kontrolünü ele geçirin. Unutmayın ki başarılı insanları diğerlerinden ayıran kritik şeylerden biri zaman yönetimidir. Eğer zamanı sık sık suçluyorsanız işletme koçuyla iletişime geçebilir, zaman yönetimi konusunda bugünden aksiyon almaya başlayabilirsiniz.

(Visited 50 times, 1 visits today)

Yorum Bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir