Hibrit Çalışma Modeli

Dünyayı saran Covid-19 salgınıyla birlikte iş hayatında yeni düzenlemeler ve uygulamalarla tanıştık. Bunlardan biri de “Hibrit Çalışma Modeli”.

Hibrit Çalışma Modeli Nedir?

Çalışan üzerinde ne zaman ve nerede çalışacağı hakkında özgürlük tanıyan Hibrit Çalışma Modeli, haftanın belirli günleri ofisten çalışmayı belirli günleri de evden veya herhangi bir yerden çalışmayı destekleyen bir sistem.

Tasarruf ve üretkenlik noktasında fark yaratan sistem çalışana esnek çalışma saatleri sayesinde daha fazla bağımsızlık tanıyor. Çalışanlar günlerini kendileri planlarken, zamandan da tasarruf ediyor. Ofise gidebilmek için yoğun trafikte harcanan zaman kaybının da bu şekilde önüne geçiliyor. Ayrıca sistem çalışanı psikolojik açıdan da verimli çalışmaya teşvik ediyor.

Pek çok şirket tarafından kullanılan ve yaygınlaşan Hibrit Çalışma Sisteminin çalışana olduğu kadar şirkete de birçok faydası var. Özellikle sürdürülebilirlik anlamında fayda sağlayan sistem de şirketler ve işletmeler ofis harcamaları, yemek ve ulaşım ücretleri gibi pek çok giderden tasarruf ediyor. Böylece bu kaynakların başka alanlarda verimli kullanılmasına olanak sağlanıyor.

Bu çalışma sistemi şirket ve çalışanlara pek çok yönden avantaj sağlasa da dezavantajları da bulunuyor.

Öncelikle mesai kavramının ortadan kalkması ile çalışanların çalışma motivasyonları düşerken bunun sonucunda da verimlilik azalması gibi sorunlar ortaya çıkabiliyor.

Yüz yüze görüşme ve ofis ortamı olmadan video konferanslarla çalışanların birbirleriyle iletişim kurmasında zorluklar ortaya çıkabiliyor. Bu noktada yöneticilerin devreye girerek çalışan motivasyonunu ve verimini arttırmayı sağlaması ve ekip arasında iletişimi güçlendirmesi de oldukça önemli hale geliyor.

Bu nedenler çalışanların zaman ve mesai saatleri kavramından çok iş sonuçlarına odaklanması ve iş sonuçlarının ölçülüyor olması oldukça önemli hale geliyor. Bununla birlikte bir işletme koçu olarak çalışanların öz disiplini ön plana çıktığı için zaman yönetimi konusunda desteklenmesini öneriyorum.

Bununla birlikte yine en önemli konulardan biri iletişim olarak karşımızı çıkıyor. Hibrit çalışan ekiplerin iletişimlerinin artırılması ve sosyal izolasyonu önleyecek, ekiplerin bir araya gelmesini sağlayacak ortamların yaratılması işletme sahiplerinin öncelikleri arasında olmalıdır.

Bu gönderi size ne kadar faydalı oldu?

Değerlendirmek için bir yıldıza dokunun!

Ortalama Derecelendirme / 5. Oy Sayısı:

Şimdiye kadar oy yok! Bu gönderiyi ilk değerlendiren siz olun.

Bu gönderiyi faydalı bulduğunuza göre...

Sosyal medyada bizi takip edin!

Bu gönderi sizin için yararlı olmadığı için üzgünüz!

Bu gönderiyi geliştirelim!

Bize bu gönderiyi nasıl iyileştirebileceğimizi söyler misiniz?

(Visited 11 times, 1 visits today)

Yorum Bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir