Etkili Satış Teknikleri ve İyileştirme Yöntemleri Nelerdir?

 

İşletmenizin hayati konularından biri satış. Bugün sizlerle etkili satış teknikleri ve satış tekniklerinde iyileştirme yöntemleri hakkında konuşmak istiyorum.

Günümüzde e-ticaret kavramının yaşamlarımıza girmesiyle beraber satış teknikleri çeşitlenmeye başladı. Bugün e-posta gönderimi ve sosyal medya yönetimi en etkili satış teknikleri arasında ilk sırada yer alıyor. 20 yıl önce ise bunu tahmin etmek mümkün değildi. Yöntem ve teknikler değişirken işletmelerin de çağa ayak uydurması, bu gelişmeleri takip etmesi ve yeni satış tekniklerini uygulamak önem taşıyor. Hadi gelin günümüzün etkili satış teknikleri neler yakından bakalım.

Etkili Satış Teknikleri Nelerdir?

Etkili satış teknikleri değişkenlik gösterebilmekteyken, günümüzde kullanılan ve tercih edilen etkili satış teknikleri şu şekildedir:

Yüz Yüze veya Telefonda Satış

2000’li yılların başında yaygınlık kazanan yüz yüze veya telefonda satış bugün hale %65 oranında etkisini koruyor. Bu teknik ile işletmeler direkt olarak hedef kitlelerine seslenme imkanına sahip. Yüz yüze satış sürecinde Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Uzmanları etkili yöntem ve tekniklere başvuruyor, böylece en iyiyi en iyi standartlarda sunarak işletmenizin potansiyelinin artmasını sağlıyorlar.

Online Satış

Son günlerde oldukça popüler ve tercih edilen tekniklerin başında gelen online satış tekniklerinin kullanım olanakları çok geniş. Dolayısıyla da kişiler bu teknikleri kullanarak doğrudan hedef kitlelerine temas edebiliyor, satışlarını gerçekleştirebiliyorlar.

E-Posta

E-posta gönderimi ile kişiler ayrıcalıklı bir hizmet döngüsüne erişerek avantajlı bir hizmet olanağından faydalanıyorlar. Hedef kitleye yönelik bir pazar kitlesi oluşturmayı amaçlıyorsanız ve maliyetsiz bir yöntem arayışı içerisindeyseniz e-posta gönderimi tam size göre bir yöntem. Bu yöntem ile ürünlerinizi kolayca geniş bir alanda satışa çıkarabilme imkanına sahipsiniz. Hedef kitleye dönük olanaklar dahilinde gerçekleştirilen bu yöntem size en iyiyi en hızlı şekilde sunmayı vadediyor.

Satış Teknikleri İyileştirme Yöntemleri Nelerdir?

Satışlarınızdan memnun değil misiniz? O halde iyileştirmeniz gereken birtakım noktalar var. Satış tekniklerinizi iyileştirmek için neler yapabilirsiniz?

Müşterinizi Tanımlayın

Müşterilerinizi açıkça ve net bir şekilde tanımlayın, bu hedef kitlenizi belirlemede önemli bir adım. Pazara sunduğunuz ürünler mutlaka belirli bir kitleye yönelik olmalıdır. Örneğin yaş, cinsiyet veya coğrafik bir konum.

Eğer kar montu satıyorsanız sıcak iklimleri hedefleyemezsiniz. Müşterilerinizi tanımlayın, onların kim olduğunu bulun.

Sorunu Açıkça ve Net Şekilde Tanımlayın

Hedef kitlenize dönük olarak belirlediğiniz pazaryeri arayışının ardından bu alanda yaşayabileceğiniz ve yüz yüze gelebileceğiniz sorunlar neler? Bunları tanımlamalı ve önlemler almalısınız.

Müşterinizi Elinizde Tutun

Yeni müşteri kazanmak daha fazla zaman, kaynak ve emek maliyeti gerektirir. Bu nedenle müşterilerinizi elinizde tutmaya bakın. Var olan müşterilerinizle ilişkilerinizi geliştirin ve derinleştirin. Satış sonrası süreçlerinizde iyileştirmeler yaparak bir kez satın alan bir alıcı ömür boyu müşteriniz yapabilirsiniz.

Unutmayın yeni müşteri kazanmak, var olan müşteri elde tutmaktan çok daha zor.

Çapraz Satışı Kullanın

Çapraz satış teknikleri pazarlama sürecinin en önemli konularından biri. Çapraz satış tekniği ile müşterinin satın aldığı ürünle ilgili bir başka ürün daha satarak sepet tutarını artırabilirsiniz. Bu yönetimi eğer doğru bir şekilde kullanırsanız hedef kitlenizin potansiyelini artırabilirsiniz.

Fiyatlandırmada Ucuza Kaçmayın

Alıcılar ucuz ürünlerden ziyade genellikle “fiyat performans” olarak da tanımlanan ürünleri tercih etme eğilimi gösterirler. Söz konusu ürünleri fiyatları kalitesinin önüne geçmez, arkasında kalır. Ucuz ürünler müşteri gözünde prestijinizi kaybetmenize neden olabilir.

İndirim Her Zaman Çekicidir

Müşterilerinizin gözünde şirin ve sevimli görünmek istiyorsanız o halde indirimlere başvurabilirsiniz. Belirli dönemlerde yapacağınız indirimler ile hedef kitlenizin gözünde popülerliğinizi yükseltebilirsiniz.

Müşterilerinizle İletişim Kurun

Müşterileriniz iletişim kurmak ve beraber çalışmak size avantaj sağlar. Bu nedenle onlarla iletişim kurmaktan kaçınmak yerine onlarla sıkı bir iletişim içerisinde olduğunuzdan emin olun. Müşterilerinizin sizi unutmalarına izin vermeyin.

Sosyal Medyanın Gücünü Kullanın

Sosyal medya günümüzün en etkili araçlarından biri. Günümüzün dijital çağında müşteriler ile daha etkili bir iletişim kurabilmek için sosyal medya büyük bir güç. Sosyal medya işletmelere geniş kitlelere ulaşabilme imkanı, düşük maliyetli pazarlama, marka farkındalığı artırma gibi birçok konuda yardımcı oluyor.

Satış işletmeler için hayati bir önem taşıyor. Elbette satışlarımızın yüksek olması en çok istediğimiz şey. Fakat aynı zamanda çok sayıda işletmenin de zorlandığı en büyük konu. Satış söz konusu olduğunda şirketiniz bir kıtlık yaşıyorsa işletme koçu ile iletişime geçebilir, bugünden aksiyon almaya başlayabilirsiniz.

81 ülkede başarısı kanıtlanmış, satış oranlarınızı minimum %30 ile %50 oranında artırmayı garanti eden 12 Haftalık Satış Koçluğu programıma kayıt olmak için:

TIKLAYIN

Bu gönderi size ne kadar faydalı oldu?

Değerlendirmek için bir yıldıza dokunun!

Ortalama Derecelendirme / 5. Oy Sayısı:

Şimdiye kadar oy yok! Bu gönderiyi ilk değerlendiren siz olun.

Bu gönderiyi faydalı bulduğunuza göre...

Sosyal medyada bizi takip edin!

Bu gönderi sizin için yararlı olmadığı için üzgünüz!

Bu gönderiyi geliştirelim!

Bize bu gönderiyi nasıl iyileştirebileceğimizi söyler misiniz?

(Visited 83 times, 1 visits today)

Yorum Bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir