Ekiplerin 5 Temel Aksaklığı

 

İş sonuçları üzerinde ekipleriniz o kadar etkili ki… Ekipleniz başarınızın anahtarı. Eğer ciro hedeflerinize ulaşamıyorsanız, müşteri şikayetlerinden yakınıyorsanız, zamanında teslimatta problem yaşıyorsanız, kârlılık istediğiniz seviyede değilse ekiplerinizdeki bu 5 temel aksaklığa bakmalısınız.

  1. Güven duygusunun eksikliği

Bu, ekiplerde en yaygın gördüğümüz temel aksaklıklardan biri. Ekipler kuvvetli ve zayıf yönleriyle birbirlerine açık davranmazlar. Burada genellikle yara alma korkusu vardır ve bu korku işletmenizde suçlama kültürünün gelişmesine yol açar. Ekip toplantılarda devamlı olarak suçlayıcı konuşmalar görüyorsanız bu suçlama kültürünün gelişmeye başladığını gösterir.

  1. Çatışma korkusu

Suçlama kültürünün olduğu bir çalışma ortamında çalışanlar güven duygusu hissetmezler. Bu da çatışma korkusunu beraberinde getirir. Birbirine güvenmeyen ekipler birbirleri ile çatışmaya da girmez, böylece bir yapay uyum oluşur. Toplantılarda çalışanlarınızın çekinik ve pasifizedir. Şirketinizin menfaati ve kazan-kazan ortamını yaratmak için ekibiniz hiçbir argüman üretmez. 

  1. Belirsizlik ortamı

Çatışma korkusunun olduğu ve bundan kaynaklı olarak yapay bir uyumun egemen olduğu ekiplerde bir belirsizlik ortamı söz konusudur. Belirli bir aksiyon planı da yoksa

toplantıda alınan kararlar kimse tarafından takip edilmez. Diğer bir ifadeyle kimse elini taşın altına koymaz. 

  1. Hesap sorabilmekten ve hesap verebilmekten kaçınma

Ekipler kendi içlerinde birtakım şeyleri korumaya çalışabilir. Örneğin pazarlama ekipleri kendi içinde yapılan hataları saklayarak duyulmamasını sağlamaya çalışabilir. Diğer tarafta yazılım geliştirme ekibi de aynı şeyi yapar. Bu durum şirket içerisinde kimsenin kimseye hesap sormadığı, sorulduğunda da kötü algılandığı bir ortama yol açar. Aslında olması gereken net hedefler konusunda hemfikir olup bağlılıklarının da tanımlanıp birbirine hesap sorabilir bir ortam yaratmaktır. Burada arkadaşını ya da departmanı korumak adına hesap sorabilmekten kaçınma davranışını görürüz.

  1. Sonuçlardan kaçınma ortamı

Burada toplam şirket hedefine bağlı alt hedeflerin de tam olarak net olmadığı durumlarda ya da net olsa da toplam hedefe departmanların önemli görülmediği durumlarda kişisel ve departmansal başarıya odaklanılır. Böyle olduğunda ise bütünsel olarak şirketin genel hedeflerinin karşılanmadığı, yeni getirilmediği bir ortam oluşur. Bu da kişisel ya da departmansal statü ve egoların ön plana çıktığı ortamlar yaratır.

Şirketlerde bu 5 temel aksaklığı sıklıkla görüyorum. Bu durum iş sonuçlarında zayıf performansa neden oluyor ve başarıya giden yol önünde büyük bir engel oluşturuyor. Eğer ekip yönetiminde zorlanıyorsanız işletme koçu ile iletişime geçebilir, bu konuda hemen aksiyon alabilirsiniz. Unutmayın, ekibiniz sizin her şeyiniz.

Bu gönderi size ne kadar faydalı oldu?

Değerlendirmek için bir yıldıza dokunun!

Ortalama Derecelendirme / 5. Oy Sayısı:

Şimdiye kadar oy yok! Bu gönderiyi ilk değerlendiren siz olun.

Bu gönderiyi faydalı bulduğunuza göre...

Sosyal medyada bizi takip edin!

Bu gönderi sizin için yararlı olmadığı için üzgünüz!

Bu gönderiyi geliştirelim!

Bize bu gönderiyi nasıl iyileştirebileceğimizi söyler misiniz?

(Visited 86 times, 1 visits today)

Yorum Bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir