Vizyon Nedir?

Vizyon, Misyon ve Değerlerinizle Dünyayı Değiştirebilirsiniz!

Vizyonunuz şu an yapmakta olduğunuz işi yapma nedeninizdir. Amacınızdır. En sondaki hedefinizdir. Yani 30-40 sene sonra nereye varmak istiyorsunuz, sizin kutup yıldızınız nedir? Yapmakta olduğunuz işle bu dünyada nasıl bir iz ve etki yaratacağınızdır.

Sizi heyecanlandırmalı, sabahları yatağınızdan kaldırmalı, alacağınız kararlarda ve aksiyonlarda belirleyici olmalı… Doğru bir yönde gidiyor olduğunuzu vizyonunuzu yazılı hale getirip, ekibinizle ve müşterilerinizle paylaşmazsanız nasıl anlayacaksınız?

Vizyonun harekete geçirici bir görevi vardır. Sizi, ekibinizi, müşterilerinizi, potansiyel müşterilerinizi…

Bu amaç ve nedeninize ortak olan ekip size güç verecektir, bu amaç ve nedeninize ortak olan müşteriler sizden ürün ve hizmet satın alacaklardır.

Bunu yazılı hale getirin… Alacağınız her karar, atacağınız her aksiyon vizyonunuza ulaşmak içindir. Bunun dışındaki aksiyonlar gereksiz zaman ve efor kaybı olacaktır.

Eğer işinize net bir vizyon ile başlamadıysanız, asla geç değil… Bugün hemen düşünmeye başlayın ve kağıt/kalemi alın ve nedeninizi ve amacınızı yazın.

Peki bu vizyonu nasıl gerçekleştireceksiniz? Bu da misyonunuzu belirlemekle olacaktır.

Misyon Nedir?

Vizyonunuzu geleceğinizi tanımlar, misyon ise geleceğe ulaşmak için şu an neler yapacağınız ile ilgilidir.

Misyon cümleniz herkesin aynı sayfada olmasını, netlik ve odaklanmanızı sağlayarak herkesin aynı çıktı için çalışmasını sağlar. Misyon aynı zamanda hem ekibiniz hem de müşterilerinizle uyumlanmasını sağlayan bir iletişim aracıdır.

Misyonunuzu belirlemek için başarıyı nasıl tanımladığınızı düşünün. Vizyonunuza ulaşmak için neleri yapmalısınız? Misyonunuzu çok karmaşık olarak yazmayın. Önceliklerinizi düşünerek basit bir şekilde yazmaya çalışın.

Unutmayın misyon cümleniz aynı zaman da şirketinizin kültür değerlerini de şekillendirecektir. Belli değerlere sahip olan kişileri şirketinize çekecek ve onlara nasıl davranmaları gerektiğini anlatacak ve onların işlerini yaparken düşünce tarzını da belirleyecektir.

Kültür Değerleri Nedir?

Kültür değerleri iş yapış biçiminizdir. Oyunun kuralıdır. Şirket içinde kabul edilen davranışları belirler. Ortak aklı oluşturur.

Şirket sahibi olarak oyunu belirliyorsunuz (vizyon) ve onlara bu oyunu oynamak için araçları veriyorsunuz (misyon) ve bu oyunu oynarken de birtakım kuralları (kültür değerleri) bildiriyorsunuz.

Örnek olarak futbol oyununu düşünelim. Kazanmak için rakiplerinizden daha fazla gol atmanız için ekip olarak çalışmalısınız. Ekibin yönetimi ve uyumu oldukça önemlidir. Bu bağlamda (Vizyon) Ekip bunu gerçekleştirebilmek için ekip olarak hareket etmeli, stratejik oynamalıdır. (Misyon) Bütün ekipler aynı kurallara uymak zorundadır. Peki neden bazı takımlar başarılı oluyor? Kültür değerlerinden kaynaklanıyor. Yani nasıl oynadıkları, onları nelerin yönlendirdiği, her bir oyuncunun kazanma isteği ve ekip olarak nasıl davrandıkları…

Ekibinizde kazanan kültürü nasıl yaratabilirsiniz?

Tüm ekip aynı vizyona doğru çalışacak! Tüm ekip aynı misyonla iş yapacak! Bu da size dünyayı değiştirme gücü verecek…

 

Bu gönderi size ne kadar faydalı oldu?

Değerlendirmek için bir yıldıza dokunun!

Ortalama Derecelendirme / 5. Oy Sayısı:

Şimdiye kadar oy yok! Bu gönderiyi ilk değerlendiren siz olun.

Selda Doğancan

30 yıllık yönetim kariyerimde hem yerel ve çok uluslu kurumsal şirketlerde hem de aile şirketlerinde strateji geliştirme, uygulama, yeni iş geliştirme, stratejik planlama, pazarlama, müşteri deneyimi ve proje yönetimine odaklı birçok deneyimim var.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Top