Korana Virüsünün Etkilediği Ekonomide Şirketiniz İçin Kontrol Listesi

PANİK OLMAYIN:

Öncelikle Panik olmayın. Soğuk kanlı olun, bu kontrol listesi size yardımcı olacak. Aksiyon almadan önce dikkatlice okuyun. Sonra aksiyon alın, uzun uzun düşünmeyin!

İLETİŞİM:

İletişim en önemli alanlar biri, bu gibi beklenmedik durumlarda.

GERÇEKLER KONUSUNDA TARTIŞMAYIN:

Gerçek şu ki tüm Dünya’da bu durum salgın olarak tanımlandı. Şu an doğru veya yanlış herkes bir şeyler söylüyor. Sadece resmi kurumların açıklamalarına itibar edin. Birtakım değişiklikler olacak, ekonomi değişecek, iş yapış şekilleri ve oyunun kuralları değişecek, oluşan yeni koşullara göre iş yapış şeklinizi değiştirin.

KİŞİSEL  SAĞLIĞINIZ  ÖNCELİKLİ OLSUN:

Öncelikle kendinizi fiziksel, mental ve finansal olarak sağlığınız oldukça önemli. Çünkü işinizi siz yönetiyorsunuz.

Eğer siz sağlam ve sağlıklı olmazsanız ne ekibinize ne müşterilerinize kimseye faydanız olmaz.

TEDARİK ZİNCİRİNİZİ GÖZDEN GEÇİRİN: 

Şu an ürün veya hizmet vermeniz için kullanmış olduğunuz tedarik zincirinizde riskler var mı? Alternatifler neler olabilir?

DAĞITIM KANALLLARINIZI GÖZDEN GEÇİRİN:

Dağıtım kanallarınızdaki iş modeli değişmeli mi? Ürün ve servislerini başka yollar ve araçlar kullanarak müşterilerinize ulaştırabilir misiniz? Müşterilerinizin alternatif kaynaklar bulmasını beklemeyin!

STOKLARINIZI GÖZDEN GEÇİRİN:

Malzeme, yarı mamul stoklarınız ne durumda? Farklı kaynaklardan temin yoluna gitmek durumunda kalabilir misiniz?

OPERASYONEL OLARAK EN ZAYIF HALKANIZ NEDİR?

Tüm operasyonunuzu gözden geçirin, en zayıf yeriniz neresi? Bazıları için satış, bazıları için  üretim, bazıları içinse ekip olabilir.

Teknoloji veya başka bir çözüm bu riski ortadan kaldırabilir mi?

FİNANSAL OLARAK ZORLUK MU FIRSAT MI?

Bazen mucbir sebep nedeniyle düşük faizli kredi veya hükümet destekli fon bulabilirsiniz. Bunları takip edin ve değerlendirin.

EKİBİNİZİN MORALİ OLDUKÇA ÖNEMLİ

Sosyal medyada asılsız, hatalı birçok bilgi dolaşıyor. Bu nedenle sizlerin ekibinizin moralini yüksek tutması çok önemli. Eğer iletişimde kullanmazsanız korku, belirsizlik ve şüphe ortamı oluşacak ve bu da onları paniğe sevk edecektir. İşletmenizin lideri olduğunuzu onlara hissettirin.

PAZARLAMA VE SATIŞA DEVAM EDİN

İnsanlar ürün ve servis almaya devam ediyor olacaklar. Bir şekilde vergi ödenecek, restoranlar açık olacak, ulaşım devam edecek. Bu koşullarda rakibinden kim pazara daha iyi sunum yapar  ve satarsa , uzun vadede de avantaj elde edecektir.

Müşterilerinizle sizinle iş yapmaya devam etmelerinin faydalarını anlamalarına yardımcı olun. Bu doğrultuda pazarlama ve satış faaliyetlerinize devam edin.

Önümüzdeki 3 ay oldukça kritik, farklı aksiyon planları gerekiyor. Durmayan yeni aksiyon planınızı oluşturup, gerçekleştirin. Bu sizin uzun vadede de geleceğinizi belirliyor olacak.

3 Aylık acil eylem planı ve aksiyonlar için bana bilgileriniz bırakarak ulaşabilirsiniz. Sağlıkla kalın,

(Visited 11 times, 1 visits today)