yandex sayac

Nakit Akışınızı Arttırmak için 6 Temel Aksiyon!

yazı tarihiby Selda Doğancan

Bugünlerde konuştuğum şirketlerin büyük çoğunluğu nakit sıkıntısından bahsediyor..Nakit sıkıntısından dolayı işler durma noktasına geliyor ve finansman giderleri giderek artıyor..

Bu konuda size tavsiyem aşağıdaki 6 ana alana odaklanmanız..

#Alan 1-Gelir Artışı

Öncelikle gelirlerinizi arttırmaya odaklanmanızdır. Ancak satış miktarını artırmanızdan bahsetmiyorum. Birim fiyat artışı veya satış başına kestiğiniz fatura tutarını  arttırmaya odaklanın..

#Alan 2-Satılan Malın Maliyetini Azaltın

Satılan malın maliyetini 1. madde de bahsettiğim fiyat artışı işe azaltabileceğiniz gibi tedarikçinizi değiştirerek ya da alım sırasında daha iyi pazarlık yaparak da azaltabilirsiniz. Özellikle toplu alım ya da nakit alımda iskonto gibi seçenekleri değerlendirebilirsiniz.

 

#Alan 3-Tahsil Edilemeyen Alacakların Azaltılması

Öncelikle alacaklarınız tahsilatını nasıl hızlandırabileceğinize odaklanın. Ön ödeme almak, teslimatı hızlandırmak, daha erken fatura kesmek gibi yöntemler tahsilatınızı hızlandırabilir.

Zamanında tahsil edilemeyen alacaklarınızın bekleme süresini öncelikle raporlayın ve takip edin. Bu sürenin azaltılması için strateji belirlemeniz size nakit girdisi sağlayacaktır.

Ayrıca alternatif ödeme sistemleri sunmanız , nakit ve kredi kart ile alışverişe müşterinizi özendirmeniz de nakit akışınızı planlamanıza yardımcı olur.

 

#Alan 4-Stokların Azaltılması

Hareketsiz stoklar, şirketinizin finansal dengesini bozar ve yüktür. Hızlı satılam malzeme, yarı mamul ve mamullere öncelik vermeniz ve ölü stokları elden çıkararak nakite dönmeniz nakit akışınız büyük etki yapacaktır. Eğer mamul çeşitliliğiniz fazla ise mutlaka bir stok yönetim sistemi kullanmanızı öneririm.

#Alan 5-Ödemelerinizin Süresini Uzatın

Burada istediğimiz tedarikçilerinize ticari kuralları bozmadan mümkün olduğu kadar ödeme sürenizi uzatmanız . Bu size nakit akışı anlamında avantaj sağlayacaktır. Burada dikkatiniz çekmek istediğim konu elde deceğiniz nakiti işletmenin operasyonu için kullanmanız. Asla ev veya araba almak için DEĞİL!!

#Alan 6-Giderlerin Azaltılması

Odaklanacağımız alanlardan biri de Genel Giderlerin azaltılması..Ancak burada dikkatli hareket etmeniz gerekli..Size ciro sağlayan pazarlama/ satış giderlerini azaltmayın. Verimsizlik alanlarını tespit ederek bu kalemlerden başlayın.

Satınalma işlemelerini denetim ve yetkilendirme mekanizmasını gözden geçerin.

Sizin işletmenizie özgü neler yapacağımızı konuşmak için bana başvurabilirsiniz. Unutmayalım, kar kağıt üzerindedir, nakit ise CAN’dır..

Daha fazla bilgi almak için gelin bir kahve eşliğinde neler yapabiliriz görüşelim..

  Adınız

  Firma İsmi ve Unvan

  Mail Adresiniz

  Telefon Numaranız

  Mesaj

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Top