İşletmenizin Büyümemesinin Nedenleri

Çok Çalışma Zihniyetinin Tehlikeleri

İşletme sahibi olmak gerçekten zor bir yolculuktur. Denemelerin, hataların, inişlerin ve çıkışların, başarısızlıkların ve aksiliklerin olduğu bir yoldur. Ancak iş sonuçlarınız başarılı bir noktaya ulaştığında yaşadığınız bütün bu zorluklara değecektir.

Her işletme sahibi gibi iş sonucundan elde ettiğiniz başarıyı sürdürmek için bazı rutinlere giriyorsunuz. Ama bu noktada bir şeyi unutuyorsunuz. Evet, işinizde başarıya ulaştınız ama işinizi en ileri götürmek istediğiniz nokta burası mı?

Büyük olasılıkla değil. İşinizi tatil yapabileceğiniz, emekli olabileceğiniz ve hatta işinizi satabileceğiniz noktaya kadar büyütmek istiyorsunuz. Önünüzdeki 20 yıl boyunca işi sürdürebilmek için aynı rutinleri yapmaya devam etmek istemiyorsunuz.

Muhtemelen de işinizde tükenmişlik yaşayacağınızdan dolayı 20 yıla bile ulaşamayacaksınız. Bunun nedeni, bir işe başlarken ihtiyaç duyulan koşuşturmanın uzun vadeli sürdürülebilir olmamasıdır. Önemli olan işletme sahibi olmadan çalışacak bir iş kurmaktır. Aksi takdirde iş, sahibinin kapasitesi etrafında inşa edildiği bir durumda  olacaktır..

İşletme Sahipleri Neden Değişime Karşı Dirençlidir?

İşletme sahipleri olarak bir sonuca ulaştığınızda onunla memnun oluyorsunuz. Bu büyük bir başarı ama bazen memnuniyetle minnettarlığı karıştırıyorsunuz. İşinizdeki herhangi bir başarı için minnettar olmalısınız, ancak geçmişteki başarısızlıklarınızda yaşamak, şimdiki zamandan memnun olmanıza neden olur. Geçmişte yaşadığınız bu başarısızlıklar sizi daha yüksek hedefler yaratmaktan veya peşinden gitmekten alıkoyar.

Yeni hedefler belirlediğinizde olması gereken şey, ulaşmak isteyeceğiniz bir diğer yeni hedef belirlemenizdir. Hedefi belirledikten sonra, şu an da nerede olduğunuz ve nereye gideceğiniz arasında bir boşluk meydana geldi. Bu boşluk kapatılmalı veya doldurulmalıdır.

Ama ya ilerlemek için yeni bir şey yapmayı öğrenmeniz gerekiyorsa? Ya boşluk büyükse? Hedefinizle aranızdaki büyük bir boşluk veya yeni bir şey öğrenme ihtiyacı, sizi işe daha başlamadan durdurabilir. Bunun nedeni, işi sürdürmek için rutin işlere saplanıp kaldığınız için yeni bir şeyler öğrenmek veya boşluğu doldurmak için zamanınızın veya kapasitenizin olmamasıdır.

Hedefleriniz gözünüze birdenbire ulaşılmaz gözükebilir. Ayrıca, aynı anda gerçekten büyük değişiklikler gerektiren, hayat değiştiren büyük bir hedef belirlemek, sizi rahatsız edebilir ve rahatsız olacağınız işi yapmaktan kaçınabilirsiniz.  

Ölçeklenebilir Bir İş Nasıl İnşa Edilir?

Bu noktada yapmanız gereken ilk şey, değişim korkunuzu yenmek olmalıdır. ActionCOACH olarak işletme sahiplerine değişime uyum sağlamalarına ve değişimle başa çıkmalarına yardımcı olmak için öğrettiğimiz bir değişim formülü var. Formül (D x V) + FS > R’dir. Yani, Memnuniyetsizlik süreleri Vizyon + İlk Adımlar, Direnişten daha büyüktür.

Bu nedenle, işinizde bulunduğunuz yeri değiştirmek istiyorsanız, organizasyon vizyonunuzla birlikte mevcut durumunuzdan memnuniyetsizliğiniz direncinizden daha ağır basmalıdır.

Bu korkuyu yendikten sonraki adım ise işinizde yapmayı bırakmanız gereken şeyleri değerlendirmektir.

Son olarak, ölçeklenebilir bir iş kurmanın nasıl göründüğü konusunda kendinizi eğitmelisiniz. Ölçekli bir işletmenin nasıl kurulacağına dair daha ayrıntılı bilgi almak için ve bir işletme koçu ile çalışıp işletmenizle alakalı diğer sorunlarınızı çözmek için hemen benimle iletişime geçebilirsiniz.


Bu gönderi size ne kadar faydalı oldu?

Değerlendirmek için bir yıldıza dokunun!

Ortalama Derecelendirme / 5. Oy Sayısı:

Şimdiye kadar oy yok! Bu gönderiyi ilk değerlendiren siz olun.

Bu gönderiyi faydalı bulduğunuza göre...

Sosyal medyada bizi takip edin!

Bu gönderi sizin için yararlı olmadığı için üzgünüz!

Bu gönderiyi geliştirelim!

Bize bu gönderiyi nasıl iyileştirebileceğimizi söyler misiniz?

(Visited 25 times, 1 visits today)

Yorum Bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir