İşletmeniz İçin Müşteri ve Marka Bağlılığı Oluşturmanın Önemi

Kısa vadeli müşteriler ile ömür boyu müşteriler arasındaki fark nedir? Müşteri bağlılığını oluşturmanın anahtarı nedir? Günümüz iş ortamında ilişki kurmak neden zorunlu hale gelmiştir?

Günümüzün hızla değişen dünyasında, müşterilerin o kadar çok seçeneği var ki, aranızdaki bağları güçlendirmek ve daha fazlası için işletmenize geri gelmelerini sağlamak daha da önemli hale gelmiştir. Bu yüzden güçlü, kalıcı ve özgün ilişkiler kurmak, markanıza bağlı müşteriler yaratmanıza yardımcı olur.

“Mevcut bir müşteriye satış yapma olasılığı %60-70 iken, yeni bir müşteriye satış yapma olasılığı sadece %5 ila %20 arasındadır.”

Yeni müşterilerinizle sadece bir not yazarak veya hayatlarındaki önemli bir günü kutlamak için özel bir kart göndererek ilişkiler kurmaya başlayabilirsiniz. Bu, müşterinizin sizin için sadece bir gelir makinesinden daha fazlası olduğunu, sizin için daha üst düzeyde önemli birisi olduğunu gösterir. Kendinize müşterinin işletmenizin sürdürülebilirliği için ne kadar değerli olduğunu sorun. Pahalı bir hediyenin bile, müşterinin değerine eşit derecede yakın olmadığını görebilirsiniz.

“Yeni bir müşteri edinmek, eski bir müşteriyi elde tutmaktan 7 kat daha maliyetlidir.”

Çoğu zaman işletme sahipleri, kritik öneme sahip olmayan şeyler için büyük bir bütçeye sahip değildir, bu nedenle yaratıcı olmaları gerekir. Küçük bütçeler, ucuz veya daha az düşünülmüş anlamına gelmez. Aksine, küçük jestler de aynı derecede anlamlı olabilir.

İşletmenizin, müşterilerinizden ilgili bilgileri toplaması ve bu etkinliği yönetmesi için bir sisteme sahip olması gerekir. Uzun vadede çok kazançlı olabileceğinden iş stratejinizin bu bölümünü feda etmemelisiniz.

“Sadık müşterilerin, şirkette kaldıkları her yıl şirket daha fazla gelir elde eder. İstatistikler, müşteriyi elde tutmada %5’lik bir artışın kârı %25 – %95 oranında artırdığını göstermektedir.”

Müşterilerinizden aşağıdaki bilgileri almayı düşünün:

  • Çocuklarının isimleri ve doğum günleri
  • Evcil hayvanlarının adı ve cinsi
  • Yıldönümü ve doğum günleri
  • Favori spor takımı veya sporu
  • Hobileri ve boş zaman aktiviteleri
  • Favori yemek ve içecekleri
  • Favori seyahat noktaları veya yapılacaklar listesi öğeleri

Müşterilerinizin değerini anlayarak, onları sadık ve işletmenize bağlı müşteriler kısmına taşırsınız.

Ekip üyelerinizle de ilişkiler kurmayı unutmayın. Ekibinizin müşteri kazanmak ve elde tutmak için hayati önem taşıdığını ve deneyimlerinden ne kadar memnun olurlarsa, bu heyecanı müşterilerinize ve potansiyel müşterilerinize o kadar çok yansıtacağını unutmayın.

Daha fazla müşteri bağlılığını arttırmanın ipuçlarını öğrenmek için benimle, işletme koçuyla iletişime geçebilirsiniz.

Bu gönderi size ne kadar faydalı oldu?

Değerlendirmek için bir yıldıza dokunun!

Ortalama Derecelendirme / 5. Oy Sayısı:

Şimdiye kadar oy yok! Bu gönderiyi ilk değerlendiren siz olun.

Bu gönderiyi faydalı bulduğunuza göre...

Sosyal medyada bizi takip edin!

Bu gönderi sizin için yararlı olmadığı için üzgünüz!

Bu gönderiyi geliştirelim!

Bize bu gönderiyi nasıl iyileştirebileceğimizi söyler misiniz?

(Visited 22 times, 1 visits today)

Yorum Bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir