Günlük Planlama ile Zamandan Tasarruf Edin

Önümüze koyduğumuz hedefleri, amaçları ve daha fazlasını gerçekleştirebilmek için birçok fırsatımız var. Başarıya ulaşabilmek için olağanüstü seçeneklere sahip durumdayız.

Ancak günümüzde maalesef hepimiz çok az zamana sahip olma duygusundan şikayetçiyiz. Yetiştirmeniz gereken, başarmanız gereken görevler üzerinize gelirken ne yazık ki yapmanız gereken şeylerin hepsini yapmak için asla yeterli zamana kavuşamayacaksınız. İşleriniz, sorumluluklarınız, projeleriniz ve hatta okumak istediğiniz kitaplar için yeterli zamanı ayıramayacaksınız.

Zamanınızın kontrolünü ancak düşünme, çalışma ve sorumluluklarınızla başa çıkma yönteminizi değiştirmekle elde edebilirsiniz. (Bu durum için bir işletme koçu ile çalışabilir, planlama kulübünden yararlanabilirsiniz.)

İlk olarak kendinize bir ana liste oluşturmalısınız. Bu ana listede yapmayı düşündüğünüz her şey olabilir. Daha sonra bu ana listeyi aylık, haftalık ve günlük listeler halinde yeniden düzenleyin. Böylece kendinize iş yükünüzü hafifletecek planlı bir yol haritası oluşturmuş olacaksınız.

Güne başladığınızda var olan sorumluluklarınızın baskısını hafifletmek için günlük görev listenizi A,B,C,D,E harflerini kullanarak isimlendirin.

Gün içerisinde yapmanız gereken en önemli iş A maddesinde yer alır. Yönetim kurulu toplantısı ya da önemli bir müşterinizi ziyaret etmek örnek olarak verilebilir.

B maddesinde ise yapmanız gerek bir iş yer alır. Sonuçları A maddesi kadar önemli olmayan ama günlük planınıza dahil etmeniz gereken diğer önemli konulardır. Unutmayın, A maddesinde gerçekleştirilmemiş bir görev duruyorken B maddesine geçmemelisiniz.

C maddesindeki görevleriniz başarınızda yapılıp yapılmamasının pek bir etkisi olmayan işlerinizden oluşur.

D maddesi ise ekibinize delege edebileceğiniz işlerden oluşur. A maddesindeki görevlerinize daha fazla zaman ayırabilmeniz için çalışanlarınızın ya da ekibinizin de yapabileceği her işten kurtulmalısınız.

E maddesinde ise işleriniz üzerinde hiçbir fark yaratmayacak işler yer alır. Bu madde de yer alan alışkanlıklarınızı bırakarak zor olanı başarmaya daha fazla zaman ayırmalısınız.

Bu şekilde günlük planlar oluşturmayı alışkanlık haline getirmeniz sizin daha üstün başarılara erişmenize olanak sağlar. Önceliklerinizi açık ve net bir şekilde belirlemelisiniz. Sizin için sonuçları önem arz eden alanlara odaklanmalısınız.

Aslında yapmanız gereken şey oldukça basit. Brian Tracy’nin dediği gibi “Ye o Kurbağayı!”
En zorlandığınız, gözünüzde en çok büyüyen o görevi ilk olarak yaparsanız günün geri kalanında zor olanı başarmanın motivasyonu ile diğer görevlerinize rahatlıkla odaklanabilirsiniz.

“O kurbağayı yemeyi” öğrendiğinizde, başarabileceklerinizin hiçbir sınırı olmayacaktır!”

– Brian Tracy

Gün içerisinde en çok kaçtığınız, ertelediğiniz o iş aslında işinize en büyük olumlu etkiyi yapacak şey olabilir. Bu yüzden kendinizi zor olana odaklayın. Kendinizi hemen başlayarak, oyalanmadan o işi bitirmeye disipline edin.

Zaman yönetiminizi sağlama konusunda destek almak için işletme koçu ile çalışmak isterseniz bana her zaman ulaşabilirsiniz.

Bu gönderi size ne kadar faydalı oldu?

Değerlendirmek için bir yıldıza dokunun!

Ortalama Derecelendirme / 5. Oy Sayısı:

Şimdiye kadar oy yok! Bu gönderiyi ilk değerlendiren siz olun.

Bu gönderiyi faydalı bulduğunuza göre...

Sosyal medyada bizi takip edin!

Bu gönderi sizin için yararlı olmadığı için üzgünüz!

Bu gönderiyi geliştirelim!

Bize bu gönderiyi nasıl iyileştirebileceğimizi söyler misiniz?

(Visited 18 times, 1 visits today)

Yorum Bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir