Yöneticilik Mi? Liderlik Mi? Kontrollü Yürütme İçin önce Yöneticilik!

İşletmenizi kontrollü ve istikrarlı bir şekilde yönetme ve büyütmenin ipuçlarından biri olan ekibin ne kadar değerli olduğundan bahsetmiştim. İyi bir ekibe sahip olmamanız şirketinizin önündeki en büyük engel ve maliyetlerden bir tanesidir.

Peki bu ekibi yönetirken siz hangi şapkayı takmalısınız?

Çoğu işletme sahibi “Ekibimi nasıl yöneteceğim?”, “Yönetici miyim yoksa Lider miyim?” gibi sorular sorar. Bu sorulara yanıt olarak kullandığımız bir başarı tablomuz var. Başarı noktasının altında yer alan Suçlama, Mazeret ve İnkâr davranış biçimlerine sahip olan bir ekibin iş sonucu üretmesi mümkün değildir. Ekibinizi sorguladığınızda karşınıza herhangi bir bahaneyle çıkıp başka departmanları, rekabeti ya da sektördeki bazı gelişmeleri suçluyorlarsa, sürekli inkâr ediyorlarsa ekibinizde yönetim zafiyeti vardır. Bu yönetim zafiyeti birinci olarak sizin yönetim zafiyetinizdir. Daha sonrada eğer ekiplerinizin yöneticileri varsa onların yönetim zafiyetidir. Dolayısıyla öncelikle bir şirkette doğru yönetim sisteminin kurulmasıyla yöneticilik yapılması şarttır.

Şirketinizdeki yürütme kısmı tam olarak oturmadıysa siz sonuç üretemiyorsunuz demektir. İlk hedefiniz bunu düzeltmek olmalı. Ekibinizi sahiplenebilir, hesap veren ve sorumluluk alan bir ekip haline getirmelisiniz. Bu konuma gelmiş olan bir ekibe ancak liderlik yaparak performansını çok daha üst noktaya taşıyabilirsiniz.

Yöneticilik Nasıl Olmalı?

  • Günlük Listeler
  • Haftalık LION Toplantıları
  • Haftalık Birebir Görüşme
  • Kişisel Plan

Yukarıdaki dört maddeyi inceleyecek olursak, her şeyden önce ekibinizden günlük listeler oluşturmasını istemelisiniz. Her günün sonunda oluşturduğu listelerin raporlarını size verebilmeli. İkinci olarak haftalık LION toplantıları oldukça önemlidir. Geçtiğimiz hafta neler yaptı, bu hafta neler yapacak, ayağına takılan sorunları nasıl çözdü, ne gibi fırsatlar yakaladı gibi sorulara cevap verebilmeli. LION toplantılarını pazartesi günleri yapmanızı öneriyorum.

Daha sonra ise ekibinizle yapacağınız haftalık birebir görüşmeler sayesinde bu LION toplantılarını daha fazla detaylandırabilirsiniz. Sonuncu önemli konumuz ise kişisel plan. Ekibinizdeki herkese aynı şekilde davranamazsınız, yönetemezsiniz ve sonuç alamazsınız. Ekibinizdeki kişilerin DISC’ini dikkate alarak onların geliştirmesi gereken alanlarına, hangi eğitimleri almaları gerektiğine ve kariyer planlamalarına hâkim olmalısınız.

Bu dört tane araç sizin iyi bir yönetim sistemi kurmanıza neden olacak. Ekibiniz üzerinde kontrol edilebilir bir sistem kurduktan sonra bunun üstüne liderliği ekleyerek performansınızı çok daha yukarılara taşıyabilirsiniz.

Şirketinizi kontrollü yönetmek için neler yapmalısınız ,aşağıdaki form ile bana herzaman ulaşabilirsiniz..

Bu gönderi size ne kadar faydalı oldu?

Değerlendirmek için bir yıldıza dokunun!

Ortalama Derecelendirme / 5. Oy Sayısı:

Şimdiye kadar oy yok! Bu gönderiyi ilk değerlendiren siz olun.

Bu gönderiyi faydalı bulduğunuza göre...

Sosyal medyada bizi takip edin!

Bu gönderi sizin için yararlı olmadığı için üzgünüz!

Bu gönderiyi geliştirelim!

Bize bu gönderiyi nasıl iyileştirebileceğimizi söyler misiniz?

(Visited 13 times, 1 visits today)

Yorum Bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir