Şirketinizin Lideri Misiniz Yoksa Sadece Yönetiyor Musunuz?

Şirketinizin sahibi veya CEO’su olarak, sadece yönetmek için değil, liderlik etmek için de ne kadar zaman harcıyorsunuz? Eğer amacınız, siz olmadan da çalışabilecek, büyüyen, karlı bir işletme yaratmaksa, güçlü bir liderlik şarttır.

Çalışanlarınıza ilham vermek, onları güçlendirmek ve ekibinizin en iyi performanslarını sürdürmek için onlarla bağlantı kurmak adına kendi liderlik becerilerinizi güçlendirmelisiniz.

Lider olmak için 15 adım

 1. Gerçek liderler bir vizyon yaratırlar ve gerçek değişimin mantıktan değil duygudan kaynaklandığını bilirler. Başka bir deyişle, sıradan şeyleri ekiplerinin etrafında toplayabileceği bir tutkuya dönüştürürler. Siz müşterileriniz için ne gibi faydalar yaratıyorsunuz? Örnek olarak bankacılar ve finansal planlamacılar hayalleri gerçeğe dönüştürüyor, iletişim şirketleri eğitiyor ve ilham veriyor, danışmanlar ve işe alım görevlileri işçiler için bir geçim kaynağı yaratıyor, fotoğrafçılar anıları koruyor. Peki sizin şirketiniz hangi amaca hizmet ediyor?
 2. Liderler, vizyon ve eylemi nasıl bağlayacaklarını bilirler. Bu sadece bir vizyonla ilgili değil; bu vizyonu canlandırmakla ilgilidir. Önemliyi ilginçten ayırmanın ve sonra bunlardan birine odaklanmanın benzersiz bir yolu var.
 3. Liderler bir hesap verebilirlik ortamı yaratır. Büyük liderler sadece kendilerinden hesap sormazlar, bunu ekiplerinden de talep ederler. Bahanelere izin vermezler.
 4. Liderler güçlü bir karaktere sahiptir ve kolay ya da popüler olana boyun eğmezler. Bir zorlukla karşılaştıklarında kolay olanı değil doğru olanı yaparlar.
 5. Zor kararı vermeye istekli olmadığınız sürece maalesef lider olamazsınız. Elbette “evet” demek “hayır” demekten daha kolaydır. Charles Nielsen bir keresinde şöyle demişti: “Kişi isteği dışında acele bir karar vermeye zorlandığında, en iyi cevap her zaman ‘Hayır’dır, çünkü ‘Hayır’, ‘Evet’in ‘evet’ olarak değiştirilmesinden daha kolay ‘Evet’e dönüştürülür.” Bir lider olarak doğru kararı vermek kolay karar vermekten daha önemlidir.
 6. Liderler günlük eylemleri ve sözleriyle ilham verirler. İlham vermek için uzun konuşmalara veya notlara ihtiyacınız yoktur. Lincoln’ün “Gettysburg Adresi” üç dakikadan kısaydı ve Churchill’in ünlü “Kan, Ter ve Gözyaşı” konuşması iki buçuk dakika sürdü. Sözler önemlidir, ancak eylemler daha da fazla ilham verir. Rahibe Teresa’nın inancı, “Kimsenin size daha iyi ve daha mutlu ayrılmadan gelmesine izin vermeyin” idi.
 7. Liderler, kendileri dahil hiç kimsenin vazgeçilmez olmadığının farkındadır. Nedenden daha büyük olduğunuzda, liderlik etmeyi bırakırsınız. Ekibinize işleri her zamankinden daha iyi yapmayı öğretin. İki tarafta bu durumdan faydalanacaktır.
 8. Teknik olarak yetkin olmalısınız. Bir lider olarak işinizi bilmeli ve çalışanlarınızın işlerine sağlam bir aşinalığa sahip olmalısınız.
 9. Kuruluşunuzu yeni zirvelere taşımanın yollarını arayarak eylemleriniz için sorumluluk almalısınız.
 10. Liderler doğru ve zamanında kararlar verirler. İyi problem çözme, karar verme ve planlama araçlarını kullanmalısınız.
 11. Çalışanlarınıza iyi bir rol model olmalısınız. Çalışanlarınız duyduklarına değil gördüklerine inanacaklardır.
 12. Çalışanlarınızı tanıyın ve onların iyiliğine dikkat edin. İnsan doğasını ve çalışanlarınıza içtenlikle bakmanın önemini bilmelisiniz.
 13. Bir lider olarak çalışanlarınızda hesap verebilirlik, sahiplenme ve sorumluluk duygusu oluşturmalısınız. Bu özellikler onların mesleki sorumluluklarını yerine getirmelerine yardımcı olacaktır.
 14. Görevlerin anlaşıldığından, denetlendiğinden ve gerçekleştirildiğinden emin olun. İletişim bu sorumluluğun anahtarıdır.
 15. Çalışanlarınızı bir ekip olarak eğitin. Böylece takım ruhunu geliştirerek kurumunuzu, departmanınızı, bölümünüzü vb. tüm imkanlarıyla kullanabileceksiniz.

Liderlik bir gecede olmaz, ancak benim gibi bir işletme koçu ile çalışmaya başlamak ilk adımları nasıl atacağınızı anlamanıza yardımcı olabilir, liderlik analizinizi yaptırabilir ve ardından yönetim becerilerinizi liderlik becerilerine dönüştürmenize olanak sağlar. Liderlik becerilerinizi geliştirmek için benimle iletişime geçebilirsiniz.

Bu gönderi size ne kadar faydalı oldu?

Değerlendirmek için bir yıldıza dokunun!

Ortalama Derecelendirme / 5. Oy Sayısı:

Şimdiye kadar oy yok! Bu gönderiyi ilk değerlendiren siz olun.

Bu gönderiyi faydalı bulduğunuza göre...

Sosyal medyada bizi takip edin!

Bu gönderi sizin için yararlı olmadığı için üzgünüz!

Bu gönderiyi geliştirelim!

Bize bu gönderiyi nasıl iyileştirebileceğimizi söyler misiniz?

(Visited 21 times, 1 visits today)

Yorum Bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir