El Kaldıran Pazarlama ile Etkileşim Nasıl Kazanılır?

Hepimiz okul hayatımızda bir derse katılmak istediğimizde el kaldırdığımızı hatırlıyoruzdur. Bir tartışmaya katılmak veya bir soruya cevap vermek için olan bu hareket aslında yapılandırılmış diyalog formatının bir parçasıydı.

Günümüzde dijital dünyada bazen potansiyel müşterilerimizle iletişim kurmayı ve diyaloğa başlamayı unutuyoruz. Doğrudan iletişim kurmadığımız bir kişiye ürün ya da hizmet satmaya çalışıyoruz.

Potansiyel müşterileriniz sunduğunuz ürün veya hizmet ile ilgileniyorlarsa ‘ellerini kaldırmalarını’ isteyerek meşgul etmek, ilişkiye başlamanın daha iyi bir yoludur.

  1. Hedefiniz Kim?

Göndereceğiniz mesajları belirli kişilere ve hedef müşterilere göre belirlemek ve bölümlere ayırmak hayati önem taşır. Bir mesaj ne kadar hedefliyse, o belirli hedef kitle için o kadar değerlidir. İlk olarak odaklanmak istediğiniz hedeflerin bir listesini oluşturmakla işe başlayın.

  • Geniş kategori; İş sahibi
  • Dar kategori; Fırın sahipleri
  • Süper hedefli kategori; Kadın fırın sahipleri

Alanı daraltarak, bu hedefe bakan kilit noktalara daha kolay odaklanabilirsiniz.

  1. Hedefiniz hangi sorunla mücadele ediyor?

Google Trends’e göz atarak hedefiniz için arama faaliyetleri ve alışkanlıkları keşfedebilirsiniz.

Ardından, belirlediğiniz hedefin karşılaştığı zorluklara değinen içerikler oluşturabilirsiniz.

  1. Birden çok biçimde içerik oluşturun.

Elinizdeki konu ile ilgili uzun bir blog yazabilirsiniz. Yazdığınız blog yazısını küçük gönderilere bölerek ardından araştırma verilerinizden yola çıkarak bir grafik oluşturun. Bulgularınızın öne çıktığı bir video da kaydedebilirsiniz. Sonrasında bilgilerle dolu bir ipucu sayfası oluşturun.

  1. Hepsini birden vermeyin.

İçeriğinizi hazırladığınızda hemen onu yayınlamak için uğraşmayın. Bazı alternatifleri düşünün.

Hedef kitlenize ‘daha fazla bilgi almak için’, ’hemen bağlantıya tıklayın’ gibi ellerini kaldırmalarını sağlayacak noktalar verin. Bu çalışma gönderilerinizin etkileşimini artıracaktır.

Ek olarak, Takipçilerinizden bağlantı veya içerik almak için size özel mesaj göndermesini isteyin.

  1. Zamanında cevap verin.

Katılımı yüksek tutmak için gelen tüm mesajlara ve taleplere hemen yanıt vermelisiniz. Takip etmek ve daha fazla soru sormak geri bildirim almanın harika bir yoludur.

İçeriğinizi ve gönderilerinizi değiştirmeyi unutmayın. Tüm gönderilerinizin ‘Elinizi Kaldırın’ yönergelerine uyması gerekmez. Değer sağlamaya odaklandığınızdan emin olun.

Hedeflediğiniz kitlenin ilgisini çekmek için içerik türlerinizi zenginleştirebilirsiniz. Bunun için blog, video, röportaj, ipucu sayfaları, bilgi grafiği, makale ve e- kitapları kullanabilirsiniz.

Sonuç olarak, hedef kitlenizi bir sohbete dahil etmek, geri bildirim alışverişinde bulunmak ve katılım için ellerini kaldırmalarını sağlamak size etkili bir dönüşüm stratejisi sağlayacaktır. Daha fazla bilgi almak için ve bir işletme koçu ile çalışıp, firma veya liderlik analizi yapmak için benimle iletişime geçebilirsiniz.

Bu gönderi size ne kadar faydalı oldu?

Değerlendirmek için bir yıldıza dokunun!

Ortalama Derecelendirme / 5. Oy Sayısı:

Şimdiye kadar oy yok! Bu gönderiyi ilk değerlendiren siz olun.

Bu gönderiyi faydalı bulduğunuza göre...

Sosyal medyada bizi takip edin!

Bu gönderi sizin için yararlı olmadığı için üzgünüz!

Bu gönderiyi geliştirelim!

Bize bu gönderiyi nasıl iyileştirebileceğimizi söyler misiniz?

(Visited 64 times, 1 visits today)

Yorum Bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir