Pazarlama Hunisinin Daha Fazla Müşteri Kazandıran 3 Basit Aşaması

Satın alma işleminin başından sonuna kadar izlenen yolların tamamına dönüşüm hunisi denir. Tanım olarak huni denmesinin sebebi ise dönüşüm hunisinin tıpki huni gibi yapıda ilerlemesinden kaynaklanmaktadır.

Bir mağazaya birçok insan girmektedir. Mağazaya giren insanlar huninin en üst ve en geniş kısmını kapsamaktadır. Bu süreçten satın alma sürecine kadar incelen huni ise satın alma sürecini tamamlayan insanlardan oluşmaktadır. Hunideki temel amaç ise son aşamaya kadar kullanıcılarının olduğunca hepsinin gelmesini sağlamaktır.

Pazarlama dönüşüm hunisi içinse 3 basit aşama sayesinde daha fazla müşteri kazanabilirsiniz. Açıklamak gerekirse şu şekilde sıralanabilir:

Pazarlama Dönüşüm Hunisinin 3 Basit Aşaması Sayesinde Daha Fazla Müşteri Kazanmak

Çoğu tüketicinin, satın alma kararı verme sürecinde satıcıyla iletişime geçmeden önce araştırma yapma oranının %80 civarında olduğunu biliyor muydunuz? Pazarlama, müşterinizi çeken ve sunduğunuz ürün veya hizmet hakkında onları bilgilendiren şeydir. Müşterilerinize ne tür bir şirket olduğunuzu ve işletmenizin sizin için neden önemli olduğunu gösterir. Birçok işletme sahibi, pazarlamayı nasıl çalıştıracaklarını tam olarak anlamadıkları için bu konuda zorluk yaşamaktadır.

Konuşmak

Başka biriyle nasıl bağlantı kurarsınız? Onlarla konuşarak! Bunu yaparak, onların sizin hakkınızda, ilgi alanlarınız ve değerleriniz hakkında bilgi edinmelerini sağlarsınız ve siz de onlar hakkında aynı şeyi öğrenmeye çalışırsınız. Hedef kitlenize ulaşırken de aynı şey geçerlidir.

Pazarlamanızda, hedef kitlenize hitap etme şekliniz açık ve yaklaşılabilir olmalıdır. Her şeyi sadece kendinizi tanıtmaya çevirirseniz, hedef kitlenizi anında kaybedersiniz. Hedef kitlenize ve onların ihtiyaçlarına odaklanın, böylece onlara bir çözüm yolu sunduğunuzu bilsinler. Potansiyel müşterilerinizin sizinle bir satıcı olarak değil, sorularına cevap verebilecek ve aradıklarını bulmalarına yardımcı olabilecek gerçek bir kişi olarak bağlantı kurabilmeleri gerekir.

Göstermek

Hedef kitlenizin dikkatini çektiğinizde, işinizle ve neden önemli olduğuyla ilgilenmeye başlayacaklar. Onlarla konuşmanın yanı sıra, onlara karşı gerçek olduğunuzu da göstermeniz gerekir. Bunu yapmak için, çoğu işletme sahibinin yapmadığı şeyler hakkında konuşmaya hazırlıklı olmalısınız.

Bunlar fiyatlarınız, rakipleriniz, ürün veya hizmetinizle ilgili olası sorunlar ve rakiplerinizle nasıl karşılaştırdığınız olabilir. Sanılanın aksine, bu alanları ele almak sizi savunmasız hale getirmez; insanlara saklayacak hiçbir şeyinizin olmadığını ve size güvenebileceklerini gösterir.

Ayrıca onlara işinizin ve müşterilerinizin sizin için ne kadar önemli olduğunu gösterebilmelisiniz. Bu nedenle, ilk etapta işinize neden başladığınızı hatırlamanız oldukça önemlidir. Yaptığınız şey hakkında tutkuluysanız eğer bunu göreceklerdir.

Hedeflerinize, vizyonunuza ve misyon beyanınıza inanıyorsanız, onlarda inanacaktır. Ürün veya hizmetinizle insanların ihtiyaçlarını karşılamayı gerçekten önemsiyorsanız buna inanacaklardır. Ve gerçekten yukarıdakilerin hiçbirine sizde kalpten inanmıyorsanız bunu da anlayacaklardır.

Satış ve Servis

Hatırlamanız gereken şey, yalnızca ürününüzü veya hizmetinizi satmadığınızdır; beraberinde gelen sonucu da satıyorsunuz.

Yapacağınız pazarlamada bu dikkate alınmalıdır. İşinizi düşünün. Gerçekten satmaya çalıştığınız şey nedir? Bu konuyu netleştirdikten sonra, kitlenize sağlayabileceğiniz ihtiyaçların neler olduğunu ele alın.

Satışın bir diğer önemli kısmı da satın alma sürecinin kendisidir. Bir alıcı olarak, uzun ve kafa karıştırıcı olan ve gerekli tüm bilgileri anında sağlamayan bir satın alma sürecinden daha sinir bozucu çok az şey vardır. Müşterinin takip etmesi için hızlı, adım adım bir süreçle, ayrıntılarınızı ve sattığınız ürünün ayrıntılarını hazır bulundurmanız gerekir. Stressiz bir satın alma deneyimi oluşturmak, hedef kitleniz için öne çıkan ve müşteri sadakatini daha da artıran müşteri hizmetleri sağlamanın önemli bir parçasıdır.

Bu gönderi size ne kadar faydalı oldu?

Değerlendirmek için bir yıldıza dokunun!

Ortalama Derecelendirme / 5. Oy Sayısı:

Şimdiye kadar oy yok! Bu gönderiyi ilk değerlendiren siz olun.

Bu gönderiyi faydalı bulduğunuza göre...

Sosyal medyada bizi takip edin!

Bu gönderi sizin için yararlı olmadığı için üzgünüz!

Bu gönderiyi geliştirelim!

Bize bu gönderiyi nasıl iyileştirebileceğimizi söyler misiniz?

(Visited 32 times, 1 visits today)

Yorum Bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir