OKR’lerin Başarısız Olmasının 12 Nedeni

Hayallerimize giden yolculuğumuza isteyerek başlarız ama odaklanarak, planlayarak ve öğrenerek varırız. (Christina Wodtke)

OKR’ler Neden Başarısız Olur?

OKR’ler zaman zaman başarısız olabilmektedir. OKR’ler neden başarısız olur sorusu ile birlikte sizlere 12 farklı başarısız OKR maddelerini sıralayalım.

1. OKR’leri Vizyon Olmadan Kullanmak

Simon Sinek OKR’ler için kuruluşlara, önce amaçlarını “Nedeni” düşünmelerini önerir. OKR’ler, yürütmeyi “Neden” ile uyumlu hale getirmekle ilgilidir. Kuruluşunuzun Vizyonu konusunda net değilseniz, sınırsız olasılık ile karşı karşıya kalırsınız. Sonuç olarak, organizasyonunuzu neyin ileriye taşıyacağına dair tartışmaya odaklanmak imkânsız hale gelir.

2. Hedefleri Çok Uzak Bir Gelecek İçin Belirlemek

Büyük organizasyonlar uzun soluklu projelere katılma eğilimindedir. Hedefler, yol boyunca iş değeri sunmak yerine genellikle bu projelerin nihai sonucuna ulaşmaya odaklanacaktır. Hedefler, stratejik temponuzdan daha uzun sürerse, bunlar ya organizasyonun Vizyonu haline gelmeli ya da taktiksel temponuz dahilinde değer sağlamak için parçalara ayrılmaları gerekmektedir.

3. Çok Fazla Hedef – Günlük İşinizi OKR Olarak Yakalamak

OKR’ler, kaynakları önemli olan sonuçlara odaklamakla ilgilidir. Beşten fazla OKR, odak eksikliğini gösterir. “Her zamanki gibi iş” kategorisine giren öğeler, örneğin; “e-postaları yanıtlama”, yalnızca amacınız her zamanki gibi iş yapma şeklinizi değiştirmekse OKR’lere dahil edilmelidir.

okr

4. Hedefleri Yalnızca Yukarıdan Aşağıya Belirleme

Geleneksel yönetim, yukarıdan aşağıya bir dizi hedef belirlemiştir. Öte yandan OKR’ler, Misyonunuzu yerine getirmeye en iyi nasıl katkıda bulunacaklarını belirlemelerini sağlayarak ekiplerin bilgi ve deneyimlerinden yararlanarak organizasyonları güçlendirmektir.

5. Olağan OKR’ler Olarak İş Yapmak

OKR’ler bazen, gerçek iş değerine sahip sonuçlar için çabalamak yerine, bir ekibin şu anda yapmakta olduğu hiçbir şeyi değiştirmeden başarabileceklerine dayalı olarak yazılır. OKR’leri bu şekilde kum torbasına koymak, stratejik etki yaratma amaçlarını ortadan kaldırır.

6. OKR’lerin Tazminatla Bağlantısı

OKR’lerin amacı, yol boyunca ekip odağını ve operasyonel mükemmelliği artırarak ekibi motive etmektir. Bireysel olarak çalışanların performansının değerlendirilmesi ve OKR başarısı sonucunda ücretlerinin belirlenmesi Goodhart yasasını ihlal eder. Bireyler, arzu edilen sonuçlara odaklanmak yerine Anahtar Sonuçları geçiştirmeye ilgi duyacaktır.

7. Kişilere OKR Yetkilendirmesi 

Bu başarısızlık 4., 5. ve 6. ile yakından bağlantılıdır. Bireylere belirli OKR’ler için sorumluluk atamak, daha iyi sonuçlar için hayati önem taşıyan ortak amaç duygusunu, ekip çalışmasını ve ekip yaratıcılığını zayıflatır. Ayrıca, ekip liderinin OKR’lerin ilerlemesini takip etmesi ve etrafındaki konuşmaları aktif olarak kolaylaştırması gerekir.

8. Soyut OKR’ler 

Bileşimleri genellikle fazladan çaba gerektirse de genel bir ilke olarak Anahtar Sonuçlar, bunların izlenmesini kolaylaştırmak için nicel olarak ölçülebilir olmalıdır. Anahtar Sonuçlar ikili bir şekilde ayarlanırsa, ilerlemeyi ölçmek ve gerekirse eylemleri ayarlamak çok daha zor hale gelir. Peter Drucker’ın dediği gibi: “Ölçemezseniz yönetemezsiniz.” 

9. Düzenli Check-in İşlemlerini İhmal Etme 

Bir takımın OKR’leri ne kadar ilham verici olursa olsun, her zaman çok sayıda dikkat dağıtıcı olacaktır. OKR’ler bilinçli ve kasıtlı olarak izlenmeli, sorular sorulmalı ve çevrelerinde düzenli olarak önemli konuşmalar yapılmalıdır. Haftalık veya sprint sonu Check-In’ler gerekli olan devamlılığı sağlamaktadır.

10. Diğer Hedeflerin Üzerine OKR’ler Eklemek

OKR’ler genellikle izlenecek başka bir hedef olarak görülmektedir. Başlangıçta tasarlandıkları organizasyonel odağı elde etmek için, OKR’lerin ya hep ya hiç olarak kabul edilmesi gerekir. Mevcut OKR setinin mutabık kalınan odağının dışında herhangi bir şey yapılmamalıdır.

okr

11. Amacın Altında Kalan Önemli Sonuçlar 

Mutabık kalınan Anahtar Sonuçların Hedefe ulaşmaması durumunda, Hedefin veya Anahtar Sonuçların ayarlanması gerekir. Bunun nedeni, ekibin OKR setinin kaynaklarını taslak olarak kullanamaması olabilir. Ancak, OKR’lerin iddialı olmaları gerekirken, ilgili ve motive edici olarak algılanabilecek kadar gerçekçi olmaları da gerekir.

12. Rastgele OKR Oluşturma

Anlamlı sonuçları teşvik etmek için, OKR’lerin yaklaşmakta olan tempo için stratejik düşünceyi ve öncelikleri yansıtması gerekir. Amaçları ileten ve amaçlanan süre için organizasyonu odaklayan, iyi düşünülmüş bir OKR seti tanımlamak için gerekli zaman ve kaynakları ayırmamak, alaycı olarak görülebilir ve bunun sonucunda uygulamaya duyulan güveni etkileyebilir.

Bu gönderi size ne kadar faydalı oldu?

Değerlendirmek için bir yıldıza dokunun!

Ortalama Derecelendirme / 5. Oy Sayısı:

Şimdiye kadar oy yok! Bu gönderiyi ilk değerlendiren siz olun.

Bu gönderiyi faydalı bulduğunuza göre...

Sosyal medyada bizi takip edin!

Bu gönderi sizin için yararlı olmadığı için üzgünüz!

Bu gönderiyi geliştirelim!

Bize bu gönderiyi nasıl iyileştirebileceğimizi söyler misiniz?

(Visited 36 times, 1 visits today)