Şirketinizi Mükemmellik Arenasına Nasıl Taşırsınız?

Herhangi bir disiplinde mükemmellik için çabalamak, odaklanma ve özveri gerektirir. Müşterilerine mükemmelliği sunmak isteyen bir işletme, müşterilerinin ihtiyaçlarını ve deneyimini ilk sıraya koymalı ve sürekli iyileştirme için çaba göstermelidir.

Bir sektöre veya iş bölümüne hâkim olmak isteyen işletme, tutarlı bir yüksek düzeyde üstün hizmet ve değer sunmalıdır. Beklentileri aşmak ve markanın vaadini her zaman için yerine getirmek, çok az sayıda işletmeyi mükemmellik arenasına yerleştirir.

“Yüzyıllar boyunca büyük düşünürler mükemmelliğin ne olduğunu tanımladılar. Mükemmellik, mükemmeliyetçilik değildir. Aksine, mükemmellik, sürekli değişen yeni olasılıklar ve yöntemler manzarasında bir yolculuktur. Belirli bir zamanda üretilebilecek en iyi sonuçtur” (Hudson-Searle, 2014).

İşinizde mükemmelliği elde etmek için, sürekli bir iyileştirme döngüsüne sahip olmalısınız. Ürün veya hizmetlerinizin sunumunda yapılacak olan küçük değişiklikler, işletmenizi kademeli olarak yaptığınız her şeyde mükemmellik arayışına yönlendirecektir.

Mükemmellik, tüm çalışanlarınızın ulaşmak istediği bir değer ve zihniyet olmalıdır. Şirketinizin en üst düzey yöneticilerinden yeni stajyere kadar, şirketinizdeki herkes her gün elinden gelenin en iyisini yapmayı taahhüt etmelidir. Şirketinizdeki en iyi yeteneği seçin ve asla en iyisi yerine daha azına razı olmayın.

Doğru insanları doğru yerlere yerleştirdikten sonra, işi kolaylaştırmak için iş süreçlerinizi belirleyin. Bu süreçler, zaman içinde ölçülebilen ve geliştirilebilen adımları ve sonuçları belgelemektedir. Hiçbir süreç nihai değildir, şirketinizde mükemmelliği sağlamaya çalıştığınızda süreçlerde her zaman için gelişmektedir.

Ürün veya hizmetinizi müşterilerinize ulaştırmak için süreçlerden en iyi sistemleri ve en verimli araçları bulmalısınız. Ayrıca sistemleri, işletmenizin ve müşterilerinizin ihtiyaçlarına uyum sağladığından emin olmak için sık sık değerlendirmelisiniz.

Müşteriye teslim edilen ürün veya hizmetin en yüksek standartları karşıladığından emin olmak için kalite kontrolleri oldukça kritik öneme sahiptir. Mükemmellik arenasına girmek için yüksek standartlardan asla ödün verilmemelidir.

Son olarak, geribildirim mükemmellik arayışınızın bir parçası olmalıdır. Süreç boyunca farklı adımlarda birden fazla kaynaktan geri bildirim almak, ayrıntıların kaçırılmamasını ve ilerlemeyi yavaşlatmayan veya müşteriye teslimatı geciktirmeyen kademeli değişikliklerin yapılabilmesini sağlar. Objektif geribildirim olmadan hiçbir şirket mükemmelliğe ulaşamaz.

İş Mükemmelliğine Ulaşmak

İş mükemmelliğine ulaşmak için bir iş çerçevesi geliştirebilir. Bir iş mükemmelliği çerçevesi, odak alanlarını veya tam organizasyon entegrasyonunu içerebilir. Kuruluşların, ekiplerin, tedarikçilerin ve liderliğin her kesimi, çıtayı ve performans standartlarını yükseltmek için uyum içinde çalışmalıdır.

Mükemmelliğin sağlanmasına odaklanmak;

  • Daha güçlü finansal performans elde etmek.
  • İşletmenizde vizyoner ve ilham verici liderlik yaratmak.
  • Ürün ve hizmetlerde inovasyonu yönlendirmek.
  • Müşteri hizmetleri ve memnuniyetine odaklanmak.
  • Pazar penetrasyonunu ve geliri artırmak.
  • Etkili iş planlama süreçleri oluşturmak.
  • Verimliliği artırmak ve işletme maliyetini azaltmak.
  • Ekipleri iyileştirme sürecine dahil etmek ve personel memnuniyetini artırmak.
  • Karar verme yeteneklerini geliştirmek ve değişimi yönetmek için kapasiteyi artırmak.

Mükemmellik, bireye ve bir şirkete özgüdür ancak nihai olarak hizmet verdiğiniz müşteriler tarafından değerlendirilir. Eğer mükemmellik arenasında oynayacaksanız, doğru eğitimi, zihniyeti ve araçları edinerek sizi oyunun zirvesinde tutacak becerileri geliştirmelisiniz.

Mükemmellik arayışınızı nasıl geliştirebileceğinizi öğrenmek istiyorsanız hemen benimle iletişime geçebilirsiniz.

Bu gönderi size ne kadar faydalı oldu?

Değerlendirmek için bir yıldıza dokunun!

Ortalama Derecelendirme / 5. Oy Sayısı:

Şimdiye kadar oy yok! Bu gönderiyi ilk değerlendiren siz olun.

Bu gönderiyi faydalı bulduğunuza göre...

Sosyal medyada bizi takip edin!

Bu gönderi sizin için yararlı olmadığı için üzgünüz!

Bu gönderiyi geliştirelim!

Bize bu gönderiyi nasıl iyileştirebileceğimizi söyler misiniz?

(Visited 38 times, 1 visits today)

Yorum Bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir