İşletme Sahipleri Neden Her Yıl Yıllık Planlamada Başarısız Olur?

İşletme sahipleri her yıl, net bir amaçları olmadığı için ve temellerini atmadıkları için yıllık planlama hedeflerinden vazgeçerler. Plan yapmak aklınızda bir amacınız olduğu anlamına gelir. Belirlenen hedeflere ulaşmak için taktikler ve stratejiler planı değiştirebilirken, başarmak istediğiniz şeyin temeli olmamalıdır.

Hedefleri Planlamanın Temelleri

2023 yılı için yıllık hedefleri planlamanın temellerini nasıl atacağınız aşağıda açıklanmıştır.

  • Planlamanın Özelliklerini Anlayın
  • Hedeflerinizin Netliğini Koruyun
  • Planlamaya Yön Vermek için Başarı Formülünü Kullanın

Planlamanın Özelliklerini Anlayın

Planlama, günlük hayatımızda, profesyonel hayatımızda ve özel hayatımızda yaptığımız doğal bir insan içgüdüsüdür.

Ama çoğumuz bunu iyi yapmıyoruz.

İş bağlamında planlamanın tanımına bakalım.

“Planlama, önceden ne yapılacağına, ne zaman yapılacağına, nasıl yapılacağına ve kimin yapacağına karar vermeyi içeren temel yönetim işlevidir. Bir kuruluşun hedeflerini belirleyen ve kuruluşun bu hedeflere ulaşabileceği çeşitli eylem yolları geliştiren entelektüel bir süreçtir. Belirli bir hedefe tam olarak nasıl ulaşılacağını açıklar.”

Şimdi işinizde milyonlarca hedefiniz olabilir ama belli ki sizden sadece bir tane var.

Gelecek yıl için önceliklerinizin ne olması gerektiğine karar vermenin en iyi yolu, elde etmeyi umduğunuz şey üzerinde ne kadar kontrole sahip olduğunuzu değerlendirmektir.

Neleri kontrol edip edemeyeceğinizi anlamak iyi bir başlangıç ​​noktasıdır ve oradan planınızı üç kategoriye ayırabilirsiniz: “ihtiyaçlar”, “istekler” ve “istiyorum”.

Herhangi bir planlamanın amacı, işletmeyi kuruluş tarafından tanımlanan başarı düzeyine ulaşana kadar ilerletmek olmalıdır. Bu nedenle planlama, başarılı olmak için tüm bu özellikleri bir kapasitede toplamalıdır.

Hedeflerinizin Netliğini Koruyun

Başlangıç ​​olarak, önümüzdeki 3 yıl içinde neyi başarmak istediğiniz konusunda netlik kazanın. İdeal olarak bu, işinize ilk başladığınızda karar verdiğiniz ve düzenli olarak düşünmeniz gereken bir şey olmalıdır. Örnek olarak şunları gösterebiliriz; yeni bir yer açmak, emekli olmak, x kadar kişiyi işe almak veya işi satmak…

Bunu akılda tutarak, önümüzdeki 12 ay içinde elde etmek istediğiniz şey nedir? Üç yıllık planınızı bir rehber olarak kullanarak, bunları başarabilmeniz için gelecek yıl ne olması gerektiğine karar verebilirsiniz.

12 aylık hedeflere ulaştıktan sonra, bunları parçalara ayırın ve yalnızca önümüzdeki 90 gün içinde yapılması gerekenlere geri dönün. Planlamaya bu düzeyde başlayın ve ilk olarak 90 günlük bir plan oluşturma konusunda uzmanlaşın. Bu, 90 günlük hedeflere bağlanan aylık odak alanları ve haftalık hedefler, planlar ve aksiyonlara bölünebilmektedir.

Şirketiniz için tüm hedeflerin akıllı, ölçülebilir, ulaşılabilir, ilgili ve zamanında olması gerektiğini unutmayın. Buna bağlı kaldığınızdan emin olmak, tüm planlama faaliyetlerinde başarıyı sağlamanın en iyi yoludur.

Planlamaya Yön Vermek için Başarı Formülünü Kullanın

Başarıyı düşündüğünüzde, insanların büyük şeyler başarması tesadüf değildir.

Başarı kendiliğinden olmaz. Giriş ve çaba gerektirir. Başarı, zaman içinde odaklanma ve özveri gerektirir.

İsterseniz bir iş, bir ilişki veya sağlık hedefleri üzerinde çalışıyor olun, ActionCOACH’ın müşterilerine koçluk yaptığı başarı formülünü hepsinde uygulayabilirsiniz.

HAYALLER X HEDEFLER X ÖĞRENME X PLAN X AKSİYON = BAŞARI

Formüldeki ilk değişkenler büyük, cüretkâr, devasa hayallerdir. Ama yazılmayan ve paylaşılmayan hayaller sadece dileklerdir. ‘Çılgın’ rüyalarınızı yazacak kadar cesur olmadan, onlar sadece birer soyut düşüncelerdir. Yazılı olmayan şeyler somutlaştırılamadığından hiçbir zaman ilgi görmezler.

Artık harekete geçmeniz gereken noktadasınız. Başlamak. Planınızın üzerinde çalışın. Eylemler başarısızlığa yol açabilir, bu da öğrenme ve planlama aşamalarınıza geri dönmeniz ve stratejinizi yeniden düşünmeniz gerektiği anlamına gelir.

Yaşadığınız aksilikleri bir engel veya son olarak düşünmeyin.Bu sizi başarı için yeni bir yöne yönlendiren bir yön işaretidir. Buradan bir sonuç almalısınız.

16 Aralık’ta gerçekleşecek olan GrowthCLUB oturumumuza kaydolmanızı şiddetle tavsiye ederim GrowthCLUB , sizlerin ve sizlerin yönetim ekibinizin 2024 yılını planlamanıza ve hazırlanmanıza yardımcı olacak.

Bu gönderi size ne kadar faydalı oldu?

Değerlendirmek için bir yıldıza dokunun!

Ortalama Derecelendirme / 5. Oy Sayısı:

Şimdiye kadar oy yok! Bu gönderiyi ilk değerlendiren siz olun.

Bu gönderiyi faydalı bulduğunuza göre...

Sosyal medyada bizi takip edin!

Bu gönderi sizin için yararlı olmadığı için üzgünüz!

Bu gönderiyi geliştirelim!

Bize bu gönderiyi nasıl iyileştirebileceğimizi söyler misiniz?

(Visited 62 times, 1 visits today)