Yeni Kurulan E-Ticaret Siteleri Nelere Dikkat Etmelidir?

Pandeminin hayatımıza girmesiyle birlikte büyük-küçük her sektörden şirket ya da işletme E-Ticaret için yatırım yapmaya ve E-Ticaret sitelerinde varlık yaratmaya başladı. İnternetten alışveriş yapmak hayatımızın vazgeçilmez bir parçası haline geldi. Peki E-Ticaret sitelerinin başarılı olabilmesi için dikkat etmesi gereken unsurlar nelerdir?

E-Ticaret Sitelerinde Dikkat Edilmesi Gereken 5 Önemli Adım

Yeni kurulan E-Ticaret sitelerinin dikkat etmesi gereken temelde 5 farklı süreç vardır. Bunlar,

Altyapı

Altyapı E-Ticaret sitenizin en önemli yapı taşlarından birisini oluşturmaktadır. Yaratıcı ve akılda kalıcı domain adresiniz, sunucunuz, müşterilerin sitenizi ziyaret ettiğinde hızlı hizmet alabilmesi E-Ticarette sizi farklı kılan unsurlardandır.

Dijital Pazarlama Stratejileri ve SEO

E-Ticaret ve dijitalleşme sürecinin başarılı olması ve müşterilerinizi e-ticaret sitenize çekebilmeniz için görünür olmanız son derece önemlidir. Bunun da temelinde pazarlama oldukça önemli bir paya sahiptir. Tüm satış kanallarınca uygulanabilecek 360 derece pazarlama stratejisi kullanmalısınız.

E-Ticaret sitenizin özgün ve orijinal olmasının yanı sıra güvenli de olması gerekmektedir. Ayrıca uzun vadede büyük katkı sağlayan SEO’ya da sahip olmalısınız.

Dijital Pazarlama sürecinde sosyal medya ve diğer dijital platformlardaki reklam faaliyetleri de dijital pazarlama sürecinin önemli bir basamağını oluşturmaktadır.

Stok Yönetimi

E-Ticaret sitenize gelen potansiyel müşterilerinizin almak istediği ürünü temin edebilmesine olanak tanıyan stok yönetimi çok iyi yapılmalıdır. Bu süreç de ürün yönetiminde plansızlık olması, stokta olmayan ürünlerin varmış gibi gösterilmesi E-Ticaret sitenize karşı güvensizlik yaratabilir.

Müşteri Destek

Yeni kuracağınız E-Ticaret sitesinde müşteri ilişkilerine önem vermemek yapacağınız en büyük hatalardan biridir. Müşterilerinizi kaybetmemek için canlı destek ve çağrı merkezi gibi müşterilerin kolaylıkla sorunlarını halledebileceği platformları mutlaka kullanmalısınız.

Kargo

Tüm bu satış sürecinizin son ve önemli noktası olan kargo son derece önem teşkil etmektedir. Satın alınan ürünün müşterilerinize hızlı ve sorunsuz bir şekilde teslim edildiğine emin olmalısınız. Bu yüzden güvenilir bir kargo firmasıyla çalışmanız müşterilerinizin gözünde artı puan olacaktır.

Yukarıda bir E-Ticaret sitesinin uyması gereken adımları inceledik. Her şirkette olduğu gibi ekip yönetiminin de ne kadar önemli olduğunu vurgulamadan geçemeyeceğim.Doğru ekiple çalışmak ve onları doğru şekilde seçmek bir yola çıkmadan almanız gereken en önemli kararlardan biridir denebilir.Bu seçimlerin doğru olması için bir işletme koçu ile çalışabilir ve firma analizi yaptırabilirsiniz. Ben de tam burada devreye giriyorum. İşletmeniz için işletme koçluğu hizmeti vermek için benimle iletişime geçebilirisiniz.

Bu gönderi size ne kadar faydalı oldu?

Değerlendirmek için bir yıldıza dokunun!

Ortalama Derecelendirme / 5. Oy Sayısı:

Şimdiye kadar oy yok! Bu gönderiyi ilk değerlendiren siz olun.

Bu gönderiyi faydalı bulduğunuza göre...

Sosyal medyada bizi takip edin!

Bu gönderi sizin için yararlı olmadığı için üzgünüz!

Bu gönderiyi geliştirelim!

Bize bu gönderiyi nasıl iyileştirebileceğimizi söyler misiniz?

(Visited 33 times, 1 visits today)

Yorum Bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir