Tren misiniz? Gemi mi?

Bugün sizinle işletme sahibi yani patron ile çalışan arasındaki farkı paylaşmak istiyorum. Şirket sahipleri ”Gemi”dir, çalışanlar ise ”Tren”.

Ekibiniz Trendir…

Ne mi demek istiyorum? Treni düşünün, çok kuvvetli bir motoru vardır, ulaşım için oldukça tanımlı bir rotası vardır… Eğer trenin bir yere ulaşmasını istiyorsanız birkaç şeyi belirlemeniz gerekir.

  1. Nereye gideceğinizi tanımlamalısınız,
  2. A noktasından B noktasına gitmesi için belirli bir yolunuz olmalı,
  3. Trenin sürücüsünün doğru kişi olduğundan emin olmalısınız
  4. Trenin makas atlama noktaları belirli olmalı, demiryolu döşenmiş  olmalı

Eğer sizi varış noktasına götürecek demiryolu , yakıtınız  yoksa ve nereye gideceğinizi bilmezseniz tren raydan çıkar değil mi?

Şimdi iş hayatında elemanlarınızı ve ekibinizi düşünmenizi istiyorum …

  • Ekibiniz nereye varmak istediğinizi ne kadar net olarak  biliyor? A noktasından B noktasına varmaları için hangi yolları ve sistemi kullanacaklarından ne kadar bilgi sahibiler?
  • Ekibinize doğru yolda ve doğru hızla gitmesi konusunda ne kadar eğitim veriyorsunuz?
  • Ne gibi gözden geçirme prosesleriniz var? Onlara liderlik ettiğiniz, motive ettiğiniz ve onları ne yapmaları gerektiğinize odakladığınız..

Bu sorular ekibinizin ne kadar verimli çalıştığına ilişkin kendinize soracağınız sorular..

Siz Bir Gemisiniz…

İşletme sahipleri gemidir. Yolunuz tüm deniz, okyanusdur.Sizin için çizilen bir yol yoktur değil mi? Taki siz kendi yolunuzu ve nereye varacağınızı belirleyene kadar..

Okyanusda bir A noktasından B noktasına varacağınızı düşünün, belirlenmiş bir yol olmadığı gibi, rüzgar, fırtına, dalgalar gibi kontrol edemediğiniz birçok dış iklimsel olayla karşılaşabilirsiniz.

Öncelikle yapmanız gereken nereye gideceğiniz çok kesin ve net belirlemektir.Aksi halde kendinizi istemediğiniz bir sahilde bulacağınız gibi, varmak istediğiniz noktaya çok çok uzun zamanda varabilir ya da bazen geminiz su almaya da başlayabilir.

Ayrıca geminiz yol alırken dış faktörlerle de ilgilenmelisiniz ve fırsatları da değerlendirmelisiniz.Bu fırsatlar size satış artışı sağlayacak ve hayallerinize, hedeflerinize daha hızlı varmanızı sağlayacak..

Bazen bir yerde ilerleyemediğinizi farkedeceksiniz ve sizi frenleyen etkenlerden de kurtulmanız gerekecek..Bu frenler  geçmiş deneyimleriniz,  hatalarınız , konfor alanınızı veya yanlış öğrendikleriniz olabilir.

Aslında gemi ile denizde bir yolculuk, bilinmeyenlerle dolu bir dünya, maceradan hoşlanmanız ancak devamlı ileri doğru ilerlemeniz ve gerektiğinde sizi tutan , engelleyen ipleri bırakmanız gerekecek..

Şimdi Lütfen Kendinize Sorun!

İşinizden ne kadar zevk alıyorsunuz? Derhal yapmayı bırakmanız  gereken şeyler neler?Hem treniniz hem de geminiz için neleri yapmaya başlamalısınız?

Gelin birlikte düşünerek 2020 yılı için bir yol haritası oluşturalım ve aksiyonları almaya başlayalım..


Bu gönderi size ne kadar faydalı oldu?

Değerlendirmek için bir yıldıza dokunun!

Ortalama Derecelendirme / 5. Oy Sayısı:

Şimdiye kadar oy yok! Bu gönderiyi ilk değerlendiren siz olun.

Bu gönderiyi faydalı bulduğunuza göre...

Sosyal medyada bizi takip edin!

Bu gönderi sizin için yararlı olmadığı için üzgünüz!

Bu gönderiyi geliştirelim!

Bize bu gönderiyi nasıl iyileştirebileceğimizi söyler misiniz?

(Visited 24 times, 1 visits today)

Yorum Bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir