Michelangelo Etkisi

İnsanlığın dönüşümünü tanımlayan Sanayi Devrimi, Atom Çağı,  Rönesans dönemlerinde insanlık tarihine dair önemli birçok değişiklik oldu. Peki şu anda hangi dönemi yaşıyoruz? Yaşadığımız bu dönem, sonsuza kadar ‘Pandemi Çağı’ olarak anılacak yeni bir dönem mi olacak? Ve eğer öyleyse, insan deneyimini hangi dönüşüm tanımlayacak?

Şimdiki zamanı, ‘Pandemi Çağı’ gibi bir tanımlayıcıyla tanımlarsak, bu birçok olumsuz çağrışımı da beraberinde getirir. Pandemi hastalık, korku, izolasyon, hastalık yayılması ve ölüm anlamına gelir. Bu tanımlayıcıların hiçbiri herhangi bir olumlu dönüşümsel görüntü sağlamaz. Örneğin güzellik, sanat ve yenilik çağı olan Rönesans’tan farklı olarak, bu Pandemi Çağı, küresel bir topluluk olarak nasıl tepki verdiğimiz, değiştiğimiz ve geliştiğimizle hatırlanacak. Rönesans döneminde savaş, hastalık, kıtlık ve sıkıntı olduğunu da biliyorsunuz, ancak dönem çağın müziğinin, sanatının ve ihtişamının doğuşuyla hatırlanmıştır.

Bu dönem ruhumuzda ve kişiliğimizde değişikliklerin olduğu geleceğimizin şekillendiği bir dönem olacak. Bir heykeltıraşın mermer parçasını kestiği gibi bu salgın da bizleri değiştirecek. Kendi hayatınızda hangi değişiklikleri yapacağınız ise sizin seçiminizdir.

Karantina zamanı, neyin önemli, neyin öncelikli olduğunu yeniden değerlendirmemizi sağladı ve birçok iş insanına düşünme, yavaşlama ve uyum sağlama şansını verdi. Bu yansıma, birçok kişinin dönüşüm yolculuğuna başlamasına neden oldu. Bu dönüşüm yolculuğuna “Michelangelo Etkisi” denir. Bu, olmak istediğiniz kişiye dönüşme sürecidir. Michelangelo kavramında olduğumuz benlik ve olmak istediğimiz benlik ile sürekli savaş halindeyiz. Çoğu zaman değişim sadece zorlandığında veya odaklanıldığında gerçekleşir…

Bir girişimci olarak, bu döneme rağmen yaşamak bize statükoya erişmemiz için tüm zamanı verdi. Birçok insan hayatında bir yaşam değişikliği yapma zamanının geldiğine karar verdi. Gerçek değişim, uyumlu bir çaba gerektirir. Bu değişim olumlu sonuçlar doğurabilir. Belki de yeni bir iş fırsatına başlamak ve bir işletme sahibi olma düşüncesi gerçek olabilir. Belki de geleceklerini yönlendirmede daha fazla kontrole sahip olmak, şimdi daha zorlayıcı bir ihtiyaçtır. Belki daha fazla finansal bağımsızlığa sahip olmak veya daha sağlam bir iş-yaşam dengesine sahip olmak artık sizin için daha önemlidir. Bu değişim sizi hayal ettiğiniz hayatı yaşamaya yönlendirecek…

‘Pandemi Çağı’ denildiğinde kötü etiketlenmek yerine, senaryoyu ters çevirmeyi deneyelim. Ya buna Koza Çağı dersek? Koza “ böceklerin büyürken kendilerini barınmak için yaptıkları koruyucu veya ipeksi bir örtü” olarak tanımlanır. Doğa, gelişimlerinin en savunmasız aşamasında, canlılara büyümeleri ve nihai dönüşümlerine hazırlanmaları için koruyucu ve güvenli bir yer sağlamıştır. Bu ortamda muazzam bir değişim olur. Bir kozanın içerisindeyken, kendinizi olmak istediğiniz kişi olmaya hazırlamak için zaman ayırabilirsiniz.

Ana tanımlayıcıdaki basit bir değişiklik, belirsizlik ve korku tarafından hüsrana uğramak yerine mümkün olanı görmemizi sağlar.

Herkesin pandemi deneyimi önemli ölçüde farklı olacaktır. Bu süre zarfında insanların karşılaştığı bazı olaylar kişinin değişim sürecini değiştirecektir. Bazıları için iş kaybı ve ayrılık, üstesinden gelinmesi gereken yıkıcı değişiklik olacaktır. Ancak hepsi dönüşümseldir. Unutmayın en karanlık zamanlarda bile inanılmaz değişimler olabilir.

Michelangelo’nun hayatını düşünün. Hayatı onu ve işini şekillendiren zorluklar ve dramatik yaşam olayları ile doluydu. Annesi o altı yaşındayken öldü ve hayatta kalabilmek için erken yaşta bir sanatçının çırağı olmak üzere okulu bırakmak zorunda kaldı. Bugün zamanının en üretken sanatçılarından biri olarak tanınan Michelangelo, güçlü insanlar tarafından işe alındı ​​ve aynı kişiler tarafından birkaç kez kovuldu. İşi nedeniyle birkaç kez taşındı ve bir keresinde tek bir proje için en iyi mermeri seçmek amacıyla bir taş ocağının derinliklerinde sekiz ay geçirdi. Siyasi huzursuzluk nedeniyle sanatı yarım bırakmak zorunda kaldı. Sistine Şapeli’nin tavanını tamamlamak için dört yıldan fazla bir süre yalnızlık içinde resim yapmaya zorlandı. Bir yıl boyunca çok sevdiği Floransa şehrini korumak için bir savaşçı olmak üzere sanattan vazgeçti. Bu durumların ve olayların her biri onu usta bir sanatçı haline getirdi ve şekillendirdi. Tutkusunu harekete geçirmek ve kendini zamanının en iyi sanatçısı yapmak için her örneği aldı.

Peki sizin Michelangelo Etkiniz ne olacak? Bu Koza zamanında nasıl bir dönüşüme uğrayacaksınız? Hangi değişimi kucaklayacaksınız ve kendiniz için hangi yeni yolu şekillendirecek, boyayacak veya yaratacaksınız?

Bu gönderi size ne kadar faydalı oldu?

Değerlendirmek için bir yıldıza dokunun!

Ortalama Derecelendirme / 5. Oy Sayısı:

Şimdiye kadar oy yok! Bu gönderiyi ilk değerlendiren siz olun.

Bu gönderiyi faydalı bulduğunuza göre...

Sosyal medyada bizi takip edin!

Bu gönderi sizin için yararlı olmadığı için üzgünüz!

Bu gönderiyi geliştirelim!

Bize bu gönderiyi nasıl iyileştirebileceğimizi söyler misiniz?

(Visited 27 times, 1 visits today)

Yorum Bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir