Başarı için Formülünüz Ne?

Hayatınızda değişim istiyorsanız birkaç unsur ve eyleme ihtiyacınız var. Başarıyı düşündüğünüzde insanların büyük şeyler başarması, sistematik bir yaklaşım kullanması asla tesadüf değil. Başarı sizin için neye benziyor, sizin başarı tanımınız ne?

İster iş isterse ilişki için başarıyı hedefliyor olun, sizlere sunacağımız bu formül sizi başarıya ulaştıracak.

Hayaller X Hedefler X Öğrenme X Plan X Eylem = Başarı

Mark Twain’in dediği gibi “Bundan yirmi yıl sonra yapmadığınız şeylerden dolayı, yaptıklarınızdan daha fazla pişman olacaksınız. Demir alın ve güvenli limanlardan çıkın artın… Rüzgarları arkanıza alın, araştırın, hayal edin ve keşfedin.”

Büyük, cüretkar ve devasa hayaller formüldeki ilk değişkendir. Ama yazılmayan, paylaşılmayan hayaller sadece temennidir. “Çılgın” rüyalarınızı yazacak kadar cesur olmazsanız onlar sadece soyut düşünceler olarak kalır. Asla ilgi görmezler çünkü yazılmamış rüyalar somutlaşmaz. Şekilsizdirler, değişim için ilerlemenize yardımcı olacak gerçek güçten yoksundurlar.

Christopher Reeve “Pek çok hayalimiz ilk başta imkansız görünür, sonra imkansız görünür ve sonra irademizi çağırdığımızda kısa sürede kaçınılmaz hale gelirler.” diyor. Peki biz hayallerimize nasıl ulaşacağız? İşte 5 adım…

  1. Adım: Hayallerinizi Yazın.

Ne üzerinde çalışıyor olursanız olun, hayallerinizi yazın. Hayal tahtası oluşturabilir, günlük tutabilirsiniz. Yönteminiz ne olursa olsun hayallerinizi somutlaştırın. Karar vermeye istekli olun ve kafanızdaki resmi daha büyük bir gerçeklik haline getirmeye başlayın. Unutmayın hayaller bundan sonraki 10-20 yıl içerisinde gerçekleştirmek isteyeceğiniz şeylerdir Her şey bir kağıt ve kalem ile başlar…

“Hedeflerimize ancak hararetle inanmanız ve kararlılıkla hareket etmemiz gereken bir plan aracıyla ulaşılabilir. Başarıya giden başka bir yol yok.”

-Pablo Picasso

  1. Adım: Hedefler Yaratın.

Artık kağıt üzerinde büyük hayalleriniz olduğuna göre, hedefler belirlemeye geçin. Belirttiğiniz rüyayı gerçekleştirmenize yardımcı olacak SMART hedefler belirleyin. Hedefler, önümüzdeki 5 yıl içinde ulaşmak veya değiştirmek istediğiniz şeylerdir. Ancak uzun vadeli hedefler belirlemek tek seçenek değildir. Hedefleri parçalara ayırabilirsiniz. Ayrıca hayalinizi gerçekleştirmek için hedefleri yıllık, üç aylık, aylık, haftalık ve günlük hedeflere bölmeye düşünün. Ufak bir hatırlatma: hedeflerinizin spesifik, ölçülebilir, eyleme geçirilebilir, ulaşılabilir, alakalı ve zaman çerçeveli olduğundan emin olun.

“Gelişim bir dizi yeniden doğuştur.”

-Maria Montessori

  1. Adım: Öğrenin

Cesur bir hayale ulaşmak için hedefler belirledikten sonra aradığınız başarıya ulaşmak ve olmanız gereken kişiye dönüşmek için yeni beceriler öğrenmeli ve bilginizi geliştirmelisiniz. Odaklanmanız gereken bu aşama zaman alacaktır. Fakat eski bir deyişi hatırlatmak isterim: Pratik mükemmelleştirir. Eğitiminize eklemeler yapmanız, kitap okumanız, ders almanız, atölyeye gitmeniz, bir akıl hocası bulmanız ya da bunların hepsini yapmanız gerekebilir.

“Hayal gücü sıçramaları ya da rüya görme olmadan, olasılıkların heyecanını kaybederiz. Ne de olsa hayal kurmak bir tür planlamadır.”

-Gloria Steinem

  1. Adım: Planla

Çalışan bir plan oluşturmak başarıya ulaşmak için oldukça önemli. Planların geniş bir zaman çizelgesinden özetlenen eylem adımları ve faaliyetleri olması gerekir, ancak en etkili planlar hedefinize ulaşmaya daha da yaklaşmak için günlük faaliyetleri de içerenlerdir. Günlük eylem planları odaklanmanızı sağlar ve hayalinize yaklaşmak için yapmanız gereken aktiviteleri derinlemesine incelemenizi sağlar.

“Hareketsizlik şüphe ve korku doğurur. Eylem güven ve cesareti besler. Korkuyu yenmek istiyorsan, evde oturup onun hakkında düşünmeyi bırak. Dışarı çık ve kendini meşgul et!”

-Dale Carnegie

  1. Adım: Harekete Geç

Artık harekete geçmeniz gereken noktadasınız. Başlamak. Planını çalıştır. Eylem bir başarısızlığa yol açabilir, bu da öğrenme ve planlama aşamalarınıza geri dönmeniz ve stratejinizi yeniden düşünmeniz anlamına gelir. Gerilemeyi bir engel veya son olarak görmeyin. Sizi başarı için yeni bir yöne yönlendiren yönlü bir işarettir. Ama sonuç almak için bir şeyler yapmalısınız. Korku, bir rüya katilidir. Eylem adımlarında korkunun üstesinden gelmek, nihai başarınız için çok önemlidir. Burada kendinizi taraftarlar ile çevrelemek de. Onlar sizin destekleyicinizdir, güveninizi yüksek tutarlar. Seni tutan ne? Güvenini ne azaltıyor? İlerlemenize yardımcı olması için köşenize kimi almanız gerekiyor?

Başarının formülü bu. Eğer siz de hedeflerinize ulaşmak, iş ve kişisel yaşamınızda hayallerinizin gerçekleşmesini istiyorsanız işletme koçu ile hemen iletişime geçebilirsiniz. İşletmenizin doğru, kontrollü ve istikrarlı bir şekilde büyümesi için sizlere yardımcı olmak isterim.

Bu gönderi size ne kadar faydalı oldu?

Değerlendirmek için bir yıldıza dokunun!

Ortalama Derecelendirme / 5. Oy Sayısı:

Şimdiye kadar oy yok! Bu gönderiyi ilk değerlendiren siz olun.

Bu gönderiyi faydalı bulduğunuza göre...

Sosyal medyada bizi takip edin!

Bu gönderi sizin için yararlı olmadığı için üzgünüz!

Bu gönderiyi geliştirelim!

Bize bu gönderiyi nasıl iyileştirebileceğimizi söyler misiniz?

(Visited 253 times, 1 visits today)

Yorum Bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir