Neden Bir Planlama Koçu İle Çalışmalısınız?

Planlama, iş yapmanın kritik bir parçasıdır. Çoğu zaman, işletme sahipleri olarak operasyonel işlerle o kadar meşgul olursunuz ki, gerçekten başarılı olmak için yapmanız gereken eylemleri planlamak için zaman ayıramazsınız. Planlama külfetli görünür ve tam bir kurumsal fikir birliği olmadan genellikle uygulanmaz. Birçok kişi planlamanın etkili olmadığına inanarak işlerini anlık olarak yürütmeye çalışıyor. Uzmanlar ise bu konuda aksini iddia ediyor. “İş planı aynı zamanda bir işletmenin geleceğini planlayabilmesi için yol tarifleri sağlayan ve yoldaki tümseklerden kaçınmasına yardımcı olan bir yol haritasıdır. İş planınızı eksiksiz ve doğru yapmak ve güncel tutmak için harcadığınız zaman, uzun vadede büyük getirisi olan bir yatırımdır.”

Planlama Koçu Nasıl Bir Fayda Sağlar?

İşletme sahipleri olarak planlama olmadan, bir Planlama Koçu ile çalışmadan çok fazla yeniden çalışma yaparak nihayetinde hiçbir zaman meyve vermeyen proje ve faaliyetlerde kaynakları boşa harcayarak hüsrana uğrayabilirsiniz.

Bazen de işletme sahipleri olarak, finansman gereksinimlerinizi karşılamak için başlangıçta bir plan yapar ve daha sonra o planı unutursunuz. Daha önce bir iş planı oluşturmak zorunda kaldıysanız, bunların ne kadar karmaşık ve ayrıntılı olduğunu biliyorsunuzdur. Bir işletme için kapsamlı planlar genellikle şunları içerir; Yönetici özeti, Pazarlama stratejisi, Rakip analizi, Tasarım ve geliştirme bölümü, Operasyonel yönetim planı ve Ayrıntılı finansal raporlar. Yararlı bir iş planı oluşturmak belirli başarı projeksiyonlarını belirleyecek olan verileri analiz etmenizi sağlar. Ancak bir kez tamamlandıktan sonra, resmi iş planları genellikle asla gözden geçirilmez, revize edilmez hatta okunmazlar.

İşletmeniz pazardaki değişikliklere tepki vermek yerine daha proaktif olabilmesi için düzenli güncellemeler ve revizyonlara ihtiyaç duyar. Çoğu işletme küresel pazarda yayılan olumlu üretkenlik ve refah dalgalarından yararlanarak 2020’ye iyimser bir bakış açısıyla başladı. Ancak COVID-19 salgını bir gecede her şeyi değiştirdi.

Pandemi ve Sonrası Planlama Neden Daha Önemli Hale Geldi?

Pandemi tüm dünyayı hızla sardı ve birkaç gün içinde 2020 için tüm planlar çarpıcı biçimde değişti. Çoğu işletme 6-8 hafta boyunca kriz yönetimi uyguladı. İşletme sahipleri, yeni talepleri karşılamak için ölçekleri küçültmek, kapatmak veya operasyonları hızlandırmak için kaynakları, sermayeyi ve çalışanları değiştirmek zorunda kaldı. Yapmayı planladıkları her şey, hayatta kalmak için yapmaları gerekenlerle değiştirildi.

Pandemi korkusu azalmaya başlayınca ve işletmeler yeniden açıldıkça yakın gelecek için planlama yapmak hiç bu kadar önemli olmamıştı. Sıkı bir iş planlaması yapmak ya da bir planlama koçu ile çalışmak anında başarıya yol açabilir ve işletmenizin büyümesi için uzun vadeli sistemler ve süreçler oluşturmasına yardımcı olabilir.

Düzenli ve daha kısa vadeli iş planı işletmenizin kendi ekseni etrafında dönmesine ve iç ve dış değişikliklere daha etkin bir şekilde yanıt vermesine olanak tanır. İşletmeniz için sağlıklı ve verimli bir planlama süreci geliştirirseniz, hayati bilgiler her an parmaklarınızın ucunda olur. Daha verimli planlama süreci için işletme analizi yaptırabilirsiniz. Bir kriz olduğunda onu toplamak için uğraşmak zorunda kalmazsınız. Daha sonra, pandemi gibi dramatik bir şey işletmenizin refahını tehdit ederse, verilere, gerçeklere ve tarihsel bilgilere dayanarak harekete geçebilirsiniz.

AcitonCOACH olarak dünya çapında planlamanın normal bir iş akışı haline geldiği sistematik bir yaklaşım kullanıyoruz. Sizde eğer işletmeniz için bir planlama koçu ile çalışarak planlama alışkanlığı kazanmak istiyorsanız benimle hemen iletişime geçebilirsiniz.

 

Bu gönderi size ne kadar faydalı oldu?

Değerlendirmek için bir yıldıza dokunun!

Ortalama Derecelendirme / 5. Oy Sayısı:

Şimdiye kadar oy yok! Bu gönderiyi ilk değerlendiren siz olun.

Bu gönderiyi faydalı bulduğunuza göre...

Sosyal medyada bizi takip edin!

Bu gönderi sizin için yararlı olmadığı için üzgünüz!

Bu gönderiyi geliştirelim!

Bize bu gönderiyi nasıl iyileştirebileceğimizi söyler misiniz?

(Visited 95 times, 1 visits today)

Yorum Bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir