Pazarlama Ve Pazarlama Karması Nedir?

yazı tarihiby Selda Doğancan

pazarlama ve pazarlama karması

PAZARLAMA KARMASI NEDİR?         

Pazarlama nedir adlı yazımızda pazarlamanın bir ürünün veya hizmetin satışını arttırma stratejisi olduğunu söylemiştik. İşte “Pazarlama Karması” kavramı da bu stratejilerin oluşturulması adına 1940 yılında Neil H. Borden tarafından ortaya atılan, 1960’ta Jerome McCarthy “Pazarlamanın 4P’si yaklaşımı” olarak geliştirilen temel pazarlama değişkenlere dayalı bir prensiptir. Burada 4 öğe önemli yer tutar; ürün (product), fiyat (price), dağıtım (place) ve tutundurma (promotion). Hadi gelin şimdi bu değişkenlerin daha detaylı inceleyelim.

 Ürün (Product)

Ürün, tüketicinin ihtiyaç ya da talepler doğrultusunda üretilen ve ortaya konan öğedir. Bu satış unsuru somut ya da soyut, mal ya da hizmet olarak adlandırılabilir. Ürünüz piyasaya çıkmadan önce o ürünün pazarı araştırmalı ve tüketicinin talebini belirlenmelidir. Bu doğrultuda ürününüz piyasaya çıkınca da ürün sürekli yenilenmeli, geliştirilmeli ve güncel tutulmalıdır.

Fiyat (Price) 

Fiyat pazarlamanın en önemli öğesidir, sonuçta satış yapmak için müşteriye ürününüzün karşılığının sizin nezdinizde ne olduğunu kabul ettirmelisiniz. Siz de bu hesabı ürün maliyetini, elde edilecek kar miktarını ve ürününüzün tüketici gözündeki değerini ölçerek yaparsınız. Tabii ki burada ürününüzün karlılığı ve büyük hitap kitlesi dengesini yakalamak elzemdir. Dolayısı ile, fiyatlandırmada bu denge yakalanırken hem maliyet hem de piyasa şartları göz önünde bulundurulmalıdır. 

Dağıtım (Place) 

Dağıtım, doğru ürünü doğru zamanda ve doğru kitleye ulaştırmak olarak tanımlanabilir. Ulaşılabilirlik buranın en önemli unsurudur çünkü tüketici ürününüze ulaşamıyorsa diğer alternatife yönelecek ve bu da marka bilinirliğinizi zedeleyecektir. Yani basit mantıkta ürününüz pazarda yer almıyorsa bir müşteri kitlesi yaratamıyor ve ürünlerinizi tüketiciye ulaştıramıyorsunuz demektir.

Tutundurma (Promotion) 

Ürününüz pazardayken onu olabilecek en iyi seviyede görünür kılmak adına yapacağınız faaliyetler bütününe tutundurma denir. Ürününüzü canlı ve talep edilebilir tutmadaki en önemli noktaların başında gelmektedir. Çünkü her üretici gibi siz de ürününüz uzun ömürlü ve karlı olsun istersiniz. İsteğinizi gerçekleştirmedeki pazarlama yöntemleri ise reklamlar ve kampanyalar olarak nitelendirebiliriz.

Yani özetle 4P yaklaşımı elementlerine dayalı bir stratejide, önce bir ürünü talep doğrultusunda ortaya konur, sonra bu ürünü piyasa şartlarına göre fiyatlandırılır, daha sonra tüketiciye ulaştırılır ve son olarak da ürünü piyasada tutundurmaya çalışırız. Sizler de bu yöntemleri kullanarak ürününüz daha karlı, yüksek satış hacimli ve uzun piyasa ömrüne sahip olsun istiyorsanız Action Coach bu konudaki engin tecrübesi ile sizlere hizmet vermeye hazır.

pazarlama ve pazarlama karması

PAZARLAMA NEDİR?

Pazarlama bir ürünün veya hizmetin satışını arttırma stratejisidir. Bu yolda satış elemanları yetiştirmek, ürünün piyasadaki yerini belirlemek ve tüketicinin istek ve ihtiyaçları doğrultusunda satış planlaması yapmak pazarlamanın öncelikli yol haritasıdır. Pazarlamanın temelinde müşterinizin kim olduğunu ve onun alışverişini yaparken neye değer verdiğini saptamak gerekir. Ardından tasarlanan uygun bir planla beraber ürünle müşteriyi buluşturmanın en uygun koşulu saptanır ve bu plan dahilinde ürünün satışı gerçekleşir. Ancak pazarlama ürünün satışından sonra da devam eder, çünkü burada artık meselemiz bu ürünün nasıl piyasada tutunacağını ve nasıl daha yüksek miktarlarda satılabileceğini kurgulamaktır. 

Bu meselenin en doğru çözümü ise ürününüzle tüketicide bir değer yaratmak ve onunla duygusal bağlantı kurmaktır. Bugün piyasadaki herhangi bir üretici şirket ürününün kendi hedef satış kitlesinde özel bir anlam ifade etmesini ister ve diğer yanda da bu kitleyi genişletecek eylemlerde bulunur. Fakat şu bir gerçektir ki, insanlar mantıklarıyla harcar ancak duygularıyla sahip olur. Bu sebeple pazarlama ürün ve tüketici arasında bir duygusal bağlam yaratma sürecidir. O zaman pazarlama alanında sormanız gereken asıl soru, kendi stratejinizle ürün-insan arası bu somut gerçekliği nasıl kıracağınız ve onunla ürün arasındaki duygusal yakınlığı nasıl sağlayacağınız olmalıdır.

Bu cevabı ararken pazarlamayı daha iyi kavramak adına onun yöntemlerinden ve örneklerinden kısaca bahsedelim. Televizyon reklamları, reklam panoları ve dergi reklamları pazarlamanın aklımıza gelen ilk ve klasik örnekleridir. Çünkü basın ve yayın insanların uzun yıllardan beri bilgi ve haber aldığı öncelikli metotlar olmuştur ve üretici tüketici arasındaki ilişki burada yakalanmayı amaçlanmıştır.  Ancak günümüzde internetin yaygınlaşması ile bu ilişkiyi oluşturmak adına dijital pazarlama alanı ortaya çıkmıştır. Dijital pazarlama ise markanızın, ürününüzün veya hizmetinizin sosyal medya üzerinden pazarlanması, içerik pazarlaması, mobil pazarlama ve e-posta pazarlama gibi konularla ilgilenerek sanal alemde tüketiciyle buluşmanızın ve verimli satış yapmanızın en uygun yolunu aramaktadır.

Pazarlama alanın temellerini ve yöntemlerini inceledik, artık burada bu yöntemleri sizin şirketinizde ve ürünlerinizde birlikte kurgulamak kaldı. Bizler bu metotları sizler ve müşterileriniz için en uygun şekilde kurgulayacak bilgi ve deneyime sahibiz. Sizler de ürünlerinizin piyasadaki konumunu öğrenmek, müşterilerinizin istek ve ihtiyaçlarını anlamak ve onlarla duygusal yakınlığı yakalamak istiyorsanız ActionCOACH her zaman yanınızda.

Bu gönderi size ne kadar faydalı oldu?

Değerlendirmek için bir yıldıza dokunun!

Ortalama Derecelendirme / 5. Oy Sayısı:

Şimdiye kadar oy yok! Bu gönderiyi ilk değerlendiren siz olun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Top