OKR Nedir? Anahtar Sonuçlar…

yazı tarihiby Selda Doğancan

Hedefleri belirlemek, başarmak istediğimiz şeyleri belirlemektir. OKR dediğimiz anahtar sonucalar ise bu öncelikli hedeflerin kısıtlı zaman ve ölçülebilir hareketlerle nasıl elde edileceğidir.

Bu yöntem Intel, Google, Dropbox, Linkedin, Slack, Twitter gibi Silikon Vadisindeki birçok firma tarafından uygulanmış ve 10 kat büyümelerini sağlamıştır.

İş hayatında bir numaralı süper güç önceliklere odaklanma ve bağlı kalmaktır. Önünüzdeki üç veya altı ay ya da 1 yıl için öncelikleriniz nelerdir? En önemli şey nedir? Birkaç üst düzey Anahtar sonuç sizin odaklanmanızı sağlayarak şirketinize ve ekiplerinize pusula gibi yol gösterecektir.

Karar verememek ya da acele ile değiştirilen kararlar size hiçbir şey öğretmez. Önümüzdeki dönemde ana öncelikleriniz nelerdir? Siz ve ekibiniz çabalarını nelere odaklanmalı?

Anahtar sonuçlar belirlediğiniz hedefleri ne ile ölçeceğinizdir.

OKR Nasıl Belirlenir?

OKR’lerin Dört Süper Gücü: Odaklan ve önceliklere bağlı kal, ekip çalışması için bağlan ve uyumu sağla, hesap sorulabilirliği takip et, muhteşem olana ilerledir.

Önemli olanı ölçmek şu soru ile başlar: Önünüzdeki üç ay (ya da altı ya da on iki ay) için en önemli şey nedir? Ana öncelikleriniz nelerdir? Ekip çabalarını nerelere odaklamalıdır?

Etkili bir hedef belirleme sistemi zaman ve enerjinin neyin önemli olduğuna karar vermeye ayıran liderlerin yer aldığı üst seviye bir düşünce sistemi ile başlar.

Hedefler ve OKR anahtar sonuçlar, hedef belirlemenin ve yangıdır. Hedefler ilme ve uzak ufuklar ile ilgilidir. OKR Anahtar sonuçlar ise bir veya birden fazla göstergeye dayanan somut rakamlar içerir…

Bu OKR’ler nasıl belirlenir ve neler olabilir? Gelir, büyüme, aktif kullanıcı sayısı, kalite, güvenlik, pazar payı, müşteri devamlılığı OKR olabilir.

Başka bir deyişle OKR anahtar sonuçlar olarak kullandığımız kaldıraçlar, hedefe ulaştığınızı gösteren işaretlerdir.

Eğer bir hedef net ise üç veya beş anahtar sonuç genellikle yeterli olacaktır.

Örneğin bir teknoloji firması için HEDEF: Dünya kalitesinde bir ekip oluşturmak ise OKR anahtar sonuçlar;

  1. 10 yazılımcı işe almak
  2. Ticari satış yöneticisi işe almak
  3. Ekibin hedeflerini %100 gerçekleştirmesi
  4. Ekibin bağlılık ve memnuniyetinin %100 olması olabilir.

Tabii ki hedeflere göre doğru OKR Anahtar sonuçların belirlenmesi oldukça önemlidir. Aksi takdirde hedeflerin gerçekleşmemesi gibi bir durum ortaya çıkacaktır.

Hedeflerinize göre doğru OKR’leri nasıl belirleyeceğiniz konusunda detay bir görüşmeyi her zaman bana ulaşarak yapabiliriz.Ayrıca Ekip yönetimi ve liderlik analizleriniz için de bana ulaşabilirsiniz.

 

Bu gönderi size ne kadar faydalı oldu?

Değerlendirmek için bir yıldıza dokunun!

Ortalama Derecelendirme / 5. Oy Sayısı:

Şimdiye kadar oy yok! Bu gönderiyi ilk değerlendiren siz olun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Top