Önemli Olanı Ölç! OKR: 10 Kat Büyümek İçin Basit Bir Yöntem

yazı tarihiby Selda Doğancan

Nereye gittiğiniz bilmiyorsanız, oraya ulaşamayabilirsiniz!

OKR Nedir? Anahtar Sonuçlar…

Hedefleri belirlemek, başarmak istediğimiz şeyleri belirlemektir. OKR dediğimiz anahtar sonuçlar ise bu öncelikli hedeflerin kısıtlı zaman ve ölçülebilir hareketlerle nasıl elde edileceğidir.

Bu yöntem Intel, Google, Dropbox, Linkedin, Slack, Twitter gibi Silikon Vadisi’ndeki birçok firma tarafından uygulanmış ve 10 kat büyümelerini sağlamıştır.

İş hayatında bir numaralı süper güç, önceliklere odaklanma ve bağlı kalmaktır. Önünüzdeki üç veya altı ay ya da 1 yıl için öncelikleriniz nelerdir? En önemli şey nedir? Birkaç üst düzey anahtar sonuç sizin odaklanmanızı sağlayarak şirketinize ve ekiplerinize pusula gibi yol gösterecektir.

Karar verememek ya da acele ile değiştirilen kararlar size hiçbir şey öğretmez. Önümüzdeki dönemde ana öncelikleriniz nelerdir? Siz ve ekibiniz çabalarını nelere odaklanmalı?

Anahtar sonuçlar belirlediğiniz hedefleri ne ile ölçeceğinizdir.

Bir örnek vermek isterim. Örneğin bir futbol takımının antrenörüsünüz. Hedefiniz kulüp sahibine para x TL kazandırmak olsun. Bu hedefin OKR, anahtar sonuçları ise:

  • Süper Lig kupasını kazanmak
  • Maçlarda seyirci doluluk oranını %90’ın üzerine çıkarmak

Şimdi yapacağımız, bu üst düzey OKR’lerin her birini ilgili ekiple paylaşmak… 1. OKR olan Süper Lig kupasını kazanmayı futbol takımı hedef olarak alır ve buna ilişkin kendi OKR’lerini belirlerler… Mesela onların OKR’leri de hazırlık maç sayısı, günlük yapacakları antrenman saati olabilir.

OKR olan maçlardaki seyirci doluluk oranını %90’ın üzerine çıkarmayı da pazarlama ekibi hedef olarak alır ve buna ilişkin kendi OKR’lerini belirler… Bunlar çıkacakları duyurular, üyelere gönderecekleri mesajlar, pazarlama kampanyaları olabilir.

OKR: Anahtar Sonuçlar Neden Önemlidir?

OKR, anahtar sonuçlar şirketinize dört süper gücü getirecektir: Odak, uyumlu olmak, takip ve muhteşem olana uzanmak.

1 Numaralı Süper Güç: Önceliklere Odaklanma ve Bağlı Kalma

Yüksek performansa sahip organizasyonlar dikkatlerini önemli olan şeylere verirler ve neyin önemli olmadığı konusuna da eşit derecede açıktırlar. OKR’ler liderleri zor kararlar vermeye iter. Bölümler, ekipler ve bireyler için kesin iletişim aracıdır. OKR’ler kafa karışıklığını ortadan kaldırarak bize kazanmak için ihtiyacımız olan odağı verirler.

2 Numaralı Süper Güç: Ekip Çalışması için Bağlantılı ve Uyumlu Olma

OKR’lerin şeffaflığı ile en tepedeki şirket sahibinden itibaren herkesin hedefleri açık bir şekilde paylaşılır. Bireyler hedeflerini şirketin oyun planına göre birleştirir, karşılıklı bağımlılıklarını belirlerler ve diğer ekiplerle koordine ederler.

Katkı sağlayan herkesi organizasyonun başarısına bağlayarak yukarıdan aşağıya bu birliktelik işe bir anlam katar. OKR’ler insanların sahiplenme hissini derinleştirerek işe bağlılığı ve yeniliği teşvik eder.

3 Numaralı Süper Güç: Hesap Sorulabilirliği Arayın

OKR’ler veri ile yürütülür. Periyodik kontroller, hedef değerlendirmesi ve sürekli yeniden değerlendirme işlemleri ile hayat bulurlar, bunların hepsi de yargılamanın olmadığı bir hesap sorulabilirlik ortamında olur. Tehlikedeki bir anahtar sonuç, işleri yeniden yoluna sokacak bir eylemi ya da gerekli görüldüğünde bunun yeniden gözden geçirilmesi ve değiştirilmesini tetikler.

4 Numaralı Süper Güç: Muhteşem Olana Doğru İlerleme

OKR’ler bizi mümkün olduğunu düşündüğümüzden daha fazlasını yaparak mükemmelleşmemiz için motive eder. Sınırlarımızı test ederek ve başarısız olma özgürlüğünü tanıyarak içimizdeki en yaratıcı, en azimli kısımları ortaya çıkarır.

Şirketinizde 3 aylık, 6 aylık, yıllık hedeflerinizi nasıl belirleyeceksiniz, OKR’leri nasıl tespit ederek ekiple birlikte planlama yapacaksınız konularında benimle her zaman iletişime geçebilirsiniz..

Sevgiler

 

 

 

Bu gönderi size ne kadar faydalı oldu?

Değerlendirmek için bir yıldıza dokunun!

Ortalama Derecelendirme / 5. Oy Sayısı:

Şimdiye kadar oy yok! Bu gönderiyi ilk değerlendiren siz olun.

Selda Doğancan

30 yıllık yönetim kariyerimde hem yerel ve çok uluslu kurumsal şirketlerde hem de aile şirketlerinde strateji geliştirme, uygulama, yeni iş geliştirme, stratejik planlama, pazarlama, müşteri deneyimi ve proje yönetimine odaklı birçok deneyimim var.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Top